Yeni Danimarka Kraliçesi Mary’nin elbisesindeki gizli anlam dikkat çekti

Pazar günü Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe’in (83) tahttan çekilmesinin ardından oğlu Kral 10. Frederik (55) tahta çıktı ve hükümdarlığını ilan etti.

Eşi Kraliçe Mary (51) de, Kopenhag’daki Christiansborg Sarayı’nın balkonunda Kral’a eşlik ederek halkı selamladı.

Yeni Kraliçe; uzun kollu, beyaz A kesim midi elbise ve boynunda sahte şal detayı ile göz kamaştırıcı görünüyordu. Beyaz, sade ama şık kıyafetinde, elbisesinin renginden aksesuarlarına kadar çok sayıda gizli mesaj vardı.

Beyaz elbisesi yeni başlangıçların, gücün ve saflığın simgesiyken, kırmızı detaylı takılarıyla aksesuar tercihi Danimarka bayrağına selam niteliğinde olarak yorumlandı.

Flinders Üniversitesi’nden kraliyet uzmanı Dr. Giselle Bastin, Femail’e, beyazın geleneksel olarak kraliyet ailesindeki kadınlar tarafından taç giyme törenlerinde tercih edilmesinin “tacın yenilenmesini ve saflığını” temsil etme amacıyla olduğunu söyledi.

Dr. Bastin, “Bunu, 1953’te Kraliçe II. Elizabeth’in, bekleyen hizmetçilerinin ve Manastır’da bulunan tüm kadınların beyaz giydiği İngiliz kraliyet ailesinde gördük. Bunu Kral III. Charles’ın taç giyme töreninde de gördük” dedi.

Galler Prensesi Kate Middleton, geçen yıl mayıs ayında Kral 3. Charles’ın taç giyme töreninde beyaz giymişti.

Dr. Bastin, Kraliçe Mary’nin sembolizme “modern bir dokunuş” kazandırmak için beyazı seçtiğini düşündüğünü söyledi.

Kraliçe’nin elbisesi, ikonik Uffe Frank gelinliğini yapan terzi Birgit Hallstein tarafından dikildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx