Wagner askerlerini taşıyan uçak Mali’de pistten çıktı: 140 ölü

Mali’de geçtiğimiz cumartesi günü (23 Eylül) Rus paralı asker grubu Wagner’e ait askeri uçağın Gao Havalimanı’nda pistten çıkması sonucu 140 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Mali’de, Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı Ilyushin IL-76 askeri nakliye uçağı 23 Eylül Cumartesi sabahı inişi sırasında önce pistten çıktı ardından alev aldı.

Mali ve Wagner askerlerini taşıyan uçakta 140 kişi hayatını kaybetti. Olay anına ilişkin görüntüler ise dün (27 Eylül) yayınlandı.

Görüntülerde, inişi sonrası pistte ilerlemeye devam eden uçak, kalan pist uzunluğunda durmayı başaramıyor ve çevre yolunu geçerek setten düşüyor.

Soruşturma başlatıldı

Düştükten sonra alev alan uçakta ölenler arasında bir Rus pilotun da olduğu belirtildi. Kazanın uçağın yakıt deposundaki bir arızadan kaynaklanmış olabileceği belirtilirken, olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Mali’de bulunan Gao havaalanı Malili askerler, Wagner paralı askerleri ve BM istikrar misyonu askeri personeli tarafından kullanılıyor.

Uçağın daha önce Wagner Grubu’na ait olduğu ve kazadan yaklaşık bir hafta önce Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiği biliniyor.

Prigojin de uçak kazasında ölmüştü

Rus paralı asker birliği Wagner’in patronu Yevgeny Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle sona ermişti.

Bunun ardından Prigojin’in Moskova’dan St Petersburg’a seyahat ettiği özel jeti 23 Ağustos’ta başkentin kuzeyinde düşmüş, aralarında Wagner’in diğer iki üst düzey ismi, Prigojin’in dört koruması ve üç kişilik mürettebatının da bulunduğu 10 kişi ölmüştü.

BBC, Britanya makamlarına dayandırdığı haberinde uçağın Putin’in emriyle Rusya iç istihbarat kuruluşu Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) tarafından düşürüldüğünü bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx