Maribor hangi ülkenin takımı? Maribor hangi ligde?

Nogometni Klub Maribor genellikle NK Maribor veya kısaca Maribor olarak adlandırılan Slovenya’daki Maribor şehrini temsil eden futbol kulübü. 12 Aralık 1960 tarihinde kurulan Maribor, 1991’de kurulan PrvaLiga’dan hiç düşmemiş üç kulüpten birisidir.Maribor hangi ülkenin takımı?

MARİBOR HANGİ ÜLKENİN TAKIMI?

Nogometni Klub Maribor genellikle NK Maribor veya kısaca Maribor olarak adlandırılan Slovenya’daki Maribor şehrini temsil eden futbol kulübü. 12 Aralık 1960 tarihinde kurulan Maribor, 1991’de kurulan PrvaLiga’dan hiç düşmemiş üç kulüpten birisidir.

Maribor, Slovenya Ligi’ni dokuz kez, Pokal Nogometne zveze Slovenije’yı altı kez ve Slovenya Süper Kupası’nı bir kez alarak ülkenin en tanınan kulübü olmuştur. Kulüp en başarılı zamanlarını 1990’lar ve 2000’lerin başlarında geçirmiştir, yedi kez üst üste ligde şampiyon olup üç kez de lig kupasını almıştır. 1991’deki Slovenya’nın bağımsızlığından önce Yugoslav futbol siteminde oynamıştır. Maribor, 1946 ve 1991 yılları arasında Yugoslav Birinci Ligi’nde oynamış üç Slovenya kulübünden birisidir. Ayrıca 1999-2000 sezonunda Bojan Prašnikar teknik direktörlüğünde Maribor UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılan ilk Slovenya kulübü olmuştur. Aynı zamanda UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarına katılan tek Slovenya ve eski Yugoslavya ülkelerinden katılan dört kulüpten birisidir.

Başkent Ljubljana ekibi Olimpija ile olan ezeli rekabet Ölümsüz Derbi (Slovence: Vecni derbi) olarak bilinir. Diğer ezeli rekabeti ise Mura 05 ile yapılan Kuzeydoğu Derbisi (Slovence: Severovzhodni derbi) olarak bilinir.

Kulüp, evindeki maçlarını 12,994 kapasiteli Ljudski vrt stadyumunda oynar. İlk olarak 1962’de inşa edilmiş olan stadyum 1990’lar ve 2000’lerde yenilenmiştir. Maribor’un takma isimleri Morlar (Slovence: Vijolicasti) ve Menekşeler (Slovence: Vijolice) olarak bilinir. Kulübün sloganı ise Bir kulüp, bir başarı (Slovence: En klub, ena cast)’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx