İstanbul Havalimanını bekleyen deprem tehlikesi…Olası bir depremde ise bu dolguların yırtılması söz konusu

Toygun ATİLLA yazdı

TARİHE KAYIT

Baştan söyleyeyim, bu yazı tarihe kayıt düşmek amacıyla yazılmıştır.
Allah göstermesin olası bir İstanbul depreminde yaşanabilecek olumsuzlukların sebebi ve müsebbiplerini şimdiden ortaya koyma amaçlıdır.

TOPLANTIDA ÇIKAN HABER

Geçen hafta Patronlar Dünyası’nda kendi aramızda yaptığımız toplantı sırasında 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi vuran büyük deprem felaketini konuşuyorduk.

Söz, Hatay havalimanında pistlerde oluşan yarıklara geldi. Laf lafı açtı ve olası İstanbul depreminde havalimanlarının durumunu tartışmaya başladık, havalimanlarının güvenliğini araştırmayı planladık.

SİSMİK İZOLATÖR MESELESİ

Arkadaşımız Zeynep Güçlücan, İstanbul Havalimanı inşaatında depremin etkilerini azamiye indirmeye yarayan “sismik izolatörün” İstanbul Havalimanında kullanılmadığını ortaya çıkardı.

Havalimanını yapan firmalarla, deprem uzmanı profesörlerle görüştü.

KULLANMADIKLARINI DOĞRULADILAR

İstanbul Havalimanı inşaatında yer alan şirketler, “sismik izolatör” kullanmadıklarını doğrularken, bunun sebebi olarak ise bölgenin deprem etkisinden uzak olduğunu (kayalık vs alan) ve “sismik izolatör” dışında farklı yöntemler kullandıklarını söylediler.

Ancak bu yöntemlerin ne olduğu konusunda kendilerinden bilgi beklediğimizi söylememize rağmen şu ana kadar bir bilgi paylaşmadılar.

SABİHA GÖKÇEN VE ATATÜRK HAVALİMANINDA VARDI

Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’nda “sismik izolatör” kullanılmasına rağmen İstanbul Havalimanında kullanılmamıştı.

YÜKSEK DOLGULAR ÜZERİNDEKİ PİSTLER

Araştırmalarımıza devam ederken, İstanbul Havalimanı’nda tüm pistlerin, apronların ve hatta taksi yollarının yüksek dolgular üzerine yapıldığını öğrendik.

Konuştuğum uzmanlar, olası bir İstanbul depreminde dolgu olan bu alanlarda kitlesel kopmalar olabileceğini, pistlerinde Karadeniz’e doğru kayacağını ve yırtılacağını vurguladı.

Bu durumun oluşması ise takdir edersiniz ki bir felaket habercisi.

Hem ulaşımın durma noktasına gelmesi hem de pistlerin üstündeki THY’ye ait uçakların ağır hasarlar alabileceğinin ve kullanılamaz hale geleceğinin bir göstergesi.

DOLGU OLMAYAN TEK PİST ATATÜRK HAVALİMANINDA

Araştırmalarımız sırasında Türkiye’de dolgu olmayan tek pistin ise Atatürk Havalimanı’ndaki 18-36 pisti olduğunu öğrendik.

Hatırlayın bu pist üzerinde büyük deprem felaketi sırasında sahra hastaneleri de yapılmıştı.

SORUMLULUK SAHİPLERİ BU YAZIDA

Başta da söyledik.
Bu yazı, gazetecilik sorumluluğumuz gereği, “tarihe kayıt” düşmek amacıyla yazılmıştır.
Allah göstermesin bir gün İstanbul’da beklenen deprem felaketi yaşandığında sorumluluklarını yerine getirmeyen ve oluşacak olumsuz durumların müsebbipleri bu yazının içinde yer almaktadır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx