Dolar patlamaya hazır! Uzman isim ‘Doların durması imkansız’ deyip uyardı

Dolar kuru, 13 Ocak 2024 tarihinde serbest piyasada 30,176 liradan satış, 30,039 liradan alış fiyatı ile işlem görüyor. Euro ise 33, 028 liradan satış 32,784 liradan alış fiyatı ile alıcı buluyor.

Ekonomist Selçuk Geçer, doların seçime kadar tutulacağını ancak sonrasında ciddi bir artış yaşayacağını söyledi. Geçer, “Kur Korumalı Mevduat hesabının kaldırılması ve uluslararası piyasada swap piyasasında tekrar TL’yi işlem yapılabilir hale getirdikten sonra dolarda ciddi hareketleri göreceğiz o kaçınılmaz” dedi.

Ekonomist Murat Muratoğlu da doların yükselişinin devam edeceğini belirterek, “Dolar kurunun 35 lirayı geçeceğini düşünüyorum” dedi. Muratoğlu, “Merkez Bankası’nın rezervleri erimeye devam ediyor. Bu da doların yükselişini tetikliyor” diye konuştu.

Yatırımcılara uyarı

Uzmanlar, yatırımcıların dolar kurundaki yükselişe karşı dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Geçer, “Dolar kurunda ciddi bir artış yaşanacak. Yatırımcılar bu konuda dikkatli olmalı” dedi. Muratoğlu da “Yatırımcılar, dolar kurundaki yükselişi fırsat olarak görmemeli” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir