Binlerce Ev Sahibini İlgilendiriyor! Ödemeyen Yüklü Ceza Ödeyecek

Konut Vergisi ödemeleri için son tarih yaklaşıyor. Konut sahiplerine önemli bir hatırlatma geldi.

YENİ DÜZENLEMENİN DETAYLARI

Ali Yüksel, 2019’da yapılan yasal değişiklikle birlikte Konut Vergisi’nin düzenlendiğini vurguladı. Ancak bu düzenlemenin yeterince bilinmediğini belirtti.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİNE TABİ OLANLAR

Değerli konut vergisinin konusu olan “konut” sebebiyle birçok ev sahibinin vergi beyanında bulunmayı unuttuğunu ifade eden Yüksel, 9 milyon 967 bin lirayı geçen konut sahiplerinin 20 Şubat’a kadar beyanname vermesi gerektiğini açıkladı.

MÜŞTEREK MÜLKİYETTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Elbirliği mülkiyette maliklerin müşterek veya ferdi beyanname verebileceğini belirten Yüksel, müşterek mülkiyette her paydaşın ayrı ayrı beyanname vermesi gerektiğini vurguladı.

VERGİDEN MUAFİYET VE CEZA DURUMLARI

Tek meskene sahip olanların vergiden muaf olduğunu, birden fazla dairesi olanların ise belirli koşullara göre beyan etmeyeceklerini açıklayan Yüksel, vergiye tabi olmayı bilmeyenlerin cezalı duruma düşebileceğini ifade etti.

GEÇİKME FAİZİ UYGULAMALARI

Beyanname vermeme durumunda para cezası ve gecikme faizi uygulanacağını belirten Yüksel, bu durumun ciddi sonuçları olabileceğini aktardı.

BEYANNAME VE ÖDEME DETAYLARI

Beyannamenin Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı yetkili vergi dairesine verilmesi gerektiğini vurgulayan Yüksel, verginin internet ortamında da beyan edilebileceğini belirtti. Ödemelerin taksitler halinde yapılabileceğini ve pişmanlık uygulamasının da olduğunu hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx