Basın meslek örgütlerinden Şardan’ın tahliyesinin ardından açıklamalar: Hiç çıkarılmaması gereken bir yasa, hiç olmaması gereken bir tutuklama…

Tutuklanan T24 yazarı Tolga Şardan hakkında itiraz üzerine tahliye kararı verildi. Silivri Cezaevinde bulunan Şardan’ın, “yurtdışına çıkış yasağı” şartı ile tahliyesi kararlaştırılmasının ardından basın meslek örgütlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalarda dezenformasyon yasası vurgusu dikkat çekti. Örgütler, yasanın iptali için herkesi 8 Kasım’da AYM önünde yapılacak protestoya davet etti.

T24 yazarı Şardan, 1 Kasım Çarşamba günü “Cumhurbaşkanlığı’nın yargıda yaşananlarla ilgili olarak MİT’ten rapor istediği” yönündeki yazısı nedeniyle gözaltına alınmış, savcılık sorgusunun ardından tutuklanmıştı. Sincan Cezaevine götürülen Şardan, ertesi gün Silivri Cezaevi’ne nakledilmişti.

Şardan’ın avukatlarının bugün tutuklama kararına itiraz etmesinin ardından Şardan hakkında tahliye kararı verildi.

Tahliye kararı sonrası basın meslek örgütlerinden ardına ardına açıklamalar geldi. İşte o açıklamalar:

TGC: Tahliye kararının mutluluğunu yaşıyoruz

“Değerli Üyemiz, 2021 TGC Basın Özgürlüğü Ödülü sahibi Tolga Şardan’ın tahliye kararının mutluluğunu yaşıyoruz. Tolga Şardan cezaevinden çıkacak yine yazacak. Gazetecilik suç değildir.”

TGS: Hiç çıkarılmaması gereken bir yasa, hiç olmaması gereken bir tutuklamaydı

“Gazeteci Tolga Şardan 6 günlük haksız tutukluluğun ardından bugün itiraz üzerine yurtdışı çıkış yasağı ile tahliye edildi. Hiç çıkarılmaması gereken bir yasa, hiç olmaması gereken bir tutuklamaydı…
Sansür Yasası TCK 217/A’nın iptali için 8 Kasım’da Anayasa Mahkemesi’nde buluşalım! Gazetecilik suç değildir. Sansür yasasına hayır.”

Gazeteciler Cemiyeti: Tüm tutuklu gazetecilere özgürlük gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz

“Meslektaşımız Tolga Şardan için yapılan tutukluluğa itiraza olumlu yanıt verildi. Şardan’ın bu gece serbest kalmasını bekliyoruz. Tüm tutuklu gazetecilere özgürlük gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

ÇGD: Şimdi sıra haksız tutuklamalara gerekçe gösterilen Sansür Yasası’nın iptalinde

“Gazeteci Tolga Şardan’ın haksız yere tutukluluğu sonlandırıldı… Şimdi sıra haksız tutuklamalara gerekçe gösterilen Sansür Yasası’nın iptalinde. Tüm meslektaşlarımızı, halkın haber alma hakkını savunan herkesi 8 Kasım’da AYM önüne çağırıyoruz.”

DİSK Basın-İş: Bu haksız tutukluluk gösterdi ki, “dezenformasyonla mücadele” diye çıkarılan yasa gazetecilere bir gözdağı! 

“Gazeteci Tolga Şardan tahliye edildi. Bu haksız tutukluluk bir kere daha gösterdi ki, “dezenformasyonla mücadele” diye çıkarılan yasa gazetecilere bir gözdağı! Ancak korkmuyoruz, “Biz gazeteciyiz” demeye ve sansür yasasına karşı çıkmaya devam edeceğiz. 8 Kasım’da AYM’ye nöbete!”

Tolga Şardan kimdir?

Tolga Şardan, 1988de yerel yayımlanan Ankara Ulus gazetesinde mesleğe başladı. 1989dan 2018e kadar Milliyet gazetesinde polis muhabirliği, Ankara Temsilci Yardımcılığı ve köşe yazarlığı yaptı. 

Haber ve yazılarıyla, 1992den itibaren Çetin Emeç, Muammer Yaşar Bostancı, Abdi İpekçinin adını taşıyan gazetecilik ödüllerini aldı. Yanı sıra, haberleri Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Spor Yazarları Derneğince ödüle layık bulundu. 

Ayrıca, Türkiye Gazeteciler Cemiyetince verilen 2021 Yılı Basın Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi oldu. 

Şardan, 2019da Doğan Kitaptan yayımlanan Komonist Masası’nda Nazım Hikmet” adlı araştırma dalındaki kitabını kaleme aldı. 

2019dan bu yana T24te çoğunlukla güvenlik konularını ele aldığı Büyüteç adlı köşeyi yazıyor.


Tolga Şardan savcılık ifadesinde, “Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım” dedi; avukatı yazının ihbar niteliğinde sayılması gerektiğini söyledi

MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı sonrası hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 1 Kasım’da tutuklanan T24 yazarı Tolga Şardan, savcılığa verdiği ifadede, “Sayın Uçar’ın dilekçesinin ardından HSK’ya yine Anadolu’nun değişik köşelerinde görev yapan yargı mensupları tarafından ihbarlar yapılmaktadır. Ve HSK tarafından görevlendirilen müfettişler söz konusu iddialar çerçevesinde aralarında üst düzey yargı mensupları da olmak üzere birçok kişinin bilgi sahibi konumunda ifadelerini almışlardır. Görüleceği üzere devletin en saygın kurumlarından olan MİT Başkanlığı da söz konusu iddialar çerçevesinde bilhassa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen talimat sonrasında, adı geçen yargı mensupları üzerinde de detaylı araştırma yapmıştır. Dolayısıyla kulislerden elde ettiğim bilgileri söz konusu yazıda kaleme alırken tarafıma yönelttiğiniz TCK 217/A maddesi hükümlerine aykırı herhangi bir girişimim olmamıştır” diye belirtti.

Suçlamayı kabul etmeyen Şardan, “Ben 35 yıldır gazetecilik yapmaktayım. 35 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı ve güvenlik bürokrasisini yakından takip eden bir gazeteci olarak hangi konuların suç teşkil edeceğini, hangi konuların suç teşkil etmeyeceğini bilecek tecrübeye sahibim. Bana bildirmiş olduğunuz suç iddiasıyla ilgili olarak atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Altını çizerek söylüyorum sadece halkı bilgilendirmek çerçevesinde gazetecilik yaptım” dedi. Şardan’ın avukatı ise, “Müvekkilin yazısının ihbar niteliği sayılıp soruşturmayı açan savcılıkça araştırılması gerekirdi” dedi.

“Katalog suç” diyen mahkeme, “kaçma şüphesi” ile “beklenen ceza ve güvenlik önlemi” gerekçesi sundu!

Kararında TCK 217/A’nın katalog suçlardan olduğunu yazan İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklamaya gerekçe olarak, “işlendiği iddia edilen suçun önemli ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklama nedenin ‘kanun gereğince’ var sayıldığı, kaçma şüphesi ile delilleri yok etme, gizleme, tanık ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturma şüphesinin bulunduğunu” öne sürdü. Mahkemenin tutuklamaya sunduğu gerekçelerden biri de “beklenen ceza veya güvenlik önlemi” oldu. Tutuklanan Şardan, Sincan Cezaevine gönderildi.

Mahkemenin kararında “katalog suçlardan” diye yazdığı ve bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören TCK 217/A suçu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 100. maddesinde sıralanan ve kanun gereğince tutuklama kararı verilen katalog suçlar arasında yer almıyor.

DOĞAN AKIN YAZDI – Tolga’yla birlikte bütün hayal kırıklıklarının en güzelini yaşıyoruz!

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – Tolga Şardan’ın tutuklanması ve hakikatler: Yargı bir sopa mıdır?

 

TIKLAYIN – Tolga Şardan savcılık ifadesinde, “Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım” dedi; avukatı yazının ihbar niteliğinde sayılması gerektiğini söyledi

TIKLAYIN – T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu: Tolga Şardan her iktidar döneminde gazetecilik yaptı, yargılandığı bütün davalardan aklandı, gene öyle olacak

TIKLAYIN – Basın meslek örgütleri T24 Ankara ofisi önünde toplandı: Bu gözdağını kabul etmiyoruz; Tolga Şardan çıkacak, yazmaya devam edecek!

TIKLAYIN – Basın örgütlerinden Tolga Şardan’a destek için T24’ün İstanbul ofisine dayanışma ziyareti

TIKLAYIN – T24 yazarı Tolga Şardan’ın gözaltına alınmasına sosyal medyada tepki: Gözaltılar, baskılar gazetecileri susturamaz!

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan gazeteci Tolga Şardan’ın gözaltına alınmasına tepki: Bu karardan derhal dönülmelidir!

TIKLAYIN – Dezenformasyon Merkezi, yazısından 43 saat, tutuklanmasından ise 10 dakika sonra Tolga Şardan açıklaması yaptı: MİT’in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değil

TIKLAYIN – Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, Şardan’ın hakim sorgusunda savunma yaptı

TIKLAYIN – Ankara Barosu’ndan Tolga Şardan açıklaması: İhbarımızdır! İddiaları soruşturmak üzere Cumhuriyet Savcılarını derhal göreve çağırıyoruz

TIKLAYIN – Dezenformasyon Merkezi, yazısından 43 saat, tutuklanmasından ise 10 dakika sonra Tolga Şardan açıklaması yaptı: MİT’in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değil

TIKLAYIN – Avukatlar, gazeteciler ve milletvekilleri Ankara Adliyesi önünde T24 yazarı Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi: “Yüreğini, kalemini ortaya koyan gazetecilerle beraber olmaya devam edeceğiz”

TIKLAYIN – “Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapıyoruz o kadar” diyen basın örgütlerinden çağrı: T24 Ankara ofisinde buluşuyoruz

TIKLAYIN – T24 yazarı Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki yağdı | “Şardan, gazeteciliğin yüz akıdır!”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx