Antalya’da sel felaketi: Üç ilçede okullar yarın da tatil

Antalya’da gece başlayan sağanak yağışın neden olduğu sel felaketi sonucunda acı haber geldi. Kepez ilçesi Gazi Bulvarı’nda bulunan Gıyaseddin Keyhüsrev Alt Geçidi’ndeki bir otomobilde, cansız bedeni bulunan kişinin, 47 yaşındaki Halil Yıldız olduğu belirlendi. Antalya Valiliği, olumsuz hava koşulları nedeniyle Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı’nda yarın da okulların tatil edildiğini bildirdi.

Şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen selde, birçok mahalle sular altında kaldı.

‘İki bini aşkın personel görev yapıyor’

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Antalya Afet Kordinasyon Merkezi’nde şiddetli yağışlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karaloğlu, çevre illerden Antalya’ya destek ekip gönderildiğini ifade etti. Karaloğlu,

“Bölgeye sevk edilen toplam personel sayısı 2131’dir. Tahliye işlerimiz devam ediyor. Yağmurdan bu yana kadar 112’ye gelen ihbar sayısı 3500 civarıdır. İhbarların tamamına hızlı şekilde ulaşmaya gayret ediyoruz. 989 vatandaşımız tahliye edildi”

dedi.

‘3 aylık yağış 13 saatte düştü’

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatıyla bölgeye ilk etapta acil ihtiyaçların karşılanması için 20 milyon lira yardım ödeneği gönderildiğini ifade eden Karaloğlu,

“Ulaşımda şu anda herhangi bir sorun yok. Kemer-Kumluca karayolunda heyelanlar oluştu. Elektrik noktasında kısmı sorunlar yaşanıyor. 13 saatte, Kepez’de metrekareye 330 kilogram yağış düştü”

şeklinde konuştu.

Valilikten açıklama: 5 ilçede okullar tatil edildi

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada “İlimizde devam eden olumsuz hava koşulları, sel ve taşkın nedeniyle; 5 merkez ilçemizde (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa) eğitim kurumlarımızda Hıfzıssıhha kararı gereğince 13.02.2024 Salı günü 1 gün süreyle eğitime ara verilmiştir. Ayrıca olumsuz hava koşulları nedeniyle 5 merkez ilçemizde kamu kurumlarında çalışan engelli, hamile ve kronik hastalığı olan personel 1 gün idari izinli sayılacaktır” denildi.

Bakan Yerlikaya: 989 vatandaşımız tahliye edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

“Antalya’da yoğun yağışlar nedeniyle meydana gelen selle mücadele için bölgede an itibarıyla 248 personel, 63 araç, 24 motopomp ve 13 dalgıç görevlendirildi. Bakan Yardımcımız Münir Karaloğlu, AFAD Başkan Yardımcımız, Afetlere Müdahale Genel Müdürümüz Antalya’ya intikal etti. 989 vatandaşımız tahliye edildi. İlk etapta Antalya Valiliğimize 20 milyon TL Acil Yardım Ödeneği gönderildi. Antalya’mıza ve selden olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum”

dedi.

Şelale kahverengi aktı

Sağanak sonrası, şiddetli akan Düden Şelalesi’nin rengi de kahverengiye döndü. Muratpaşa ilçesi Lara bölgesinden denize dökülen şelalede, tersten gelen rüzgar şelale sularını deniz yerine karaya savurdu. Şelalenin denizle buluştuğu noktaya gelenler, çamur gibi akan suyu görünce şaşkınlık yaşadı. Çamurlu su deniz üzerinde de kahverengi tabaka oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx