Ziraat, Demirören’in arazileri için çalmadık kapı bırakmamış

Ziraat, Demirören’in arazileri için çalmadık kapı bırakmamış

Posted by

Ziraat Bankası, borca mukabil Demirören Holding’den devraldığı Kemer Country golf sahasının imara açılmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planı mahkeme tarafından iptal edilince İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını çaldı.

Ziraat Bankası’nın başvurusu ile İstanbul Eyüpsultan Göktürk Mahallesi Kemer Country’deki parsellere yönelik Büyükşehir Belediyesi’nde imar planı çalışması başlatıldı.

Planlama Müdürlüğü, hazırladığı çalışmada 31 Mart 2020 tarihli ve 3341-2119 sayılı yazı ile “Göktürk Mahallesi’ne ilişkin 2003’te onaylanan nazım ve uygulama imar planlarına sadık kalınmasını” istedi. Yani söz konusu arazilerde yapılaşmanın uygun olmadığına dair görüş bildirdi.

Bunun üzerine 24 Ağustos 2020’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bir yazı gönderen Ziraat Bankası, bakanlığın imar planının yetki unsuru yönünden iptal edildiğini belirterek, “Teknik ve kullanım hakkı yönünden dava açılmadı. Planlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı şekliyle kabul edilsin.” talebinde bulundu.

“OYBİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ”

Ziraat Bankası’nın Kemer Country’de golf sahasına inşaat izni almak amacıyla yaptığı imar başvurusu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu tarafından da reddedildi. Komisyonun Ziraat Bankası’nın talebine ilişkin ret kararı 11 Kasım 2020’de yapılan İBB Meclisi’nin 2’nci birleşiminde okundu ve oybirliği ile kabul edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre belediye meclisi, Kemer Country’de spor alanlarının ranta açılmasına yönelik teşebbüsü tüm üyelerinin ortak kararı ile engellemiş oldu.

“GOLF OYNANABİLİR”

Ziraat Bankası’nın güncel dolar kuruyla 3,5 milyar TL’ye denk gelen kredi karşılığında Demirören Holding’den devraldığı araziler için devreye konulan iki rant girişimi de başarısız oldu.

Demirören Holding, kamunun parası ile Türkiye’nin en büyük medya grubunun sahibi olurken Ziraat Bankası’nın elinde ise üzerinde sadece golf oynanabilen değersiz gayrimenkuller kaldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir