Yunanistan’dan hudutta yeni hamle! 80 kilometre daha uzatılacak

Yunanistan’ın Batı Trakya’da Dedeağaç ili (Evros) içerisindeki Türkiye ile ülkeyi ayıran dev çelik beton çiti 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Yunanistan’ın 2022-2027 periyodunda Batı Trakya’daki Dedeağaç ili Meriç ırmağındaki çelik çiti AB fonlarından yararlanarak göçmen geçişlerini engellemek emeliyle 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Atina hükümeti tarafından Avrupa Göçmen Komitesi’ne gönderilen son raporda Meriç ırmağındaki Türkiye sonu boyunca bir çelik – beton duvar inşa etmek için AB fonlarını kullanmasına müsaade verilmesi gerektiği belirtildi.

AB VE ABD’DEN TAKVİYE İSTEDİLER

Yunanistan’un ulusal yayın organlarından Politico’da yayınlanan habere nazaran, Komite Lideri Ursula Von Der Leyen, “Dikenli tel ve duvarlar” için AB fonlarının kullanılmasını kategorik olarak reddederken, Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel görüşün aksini savunmuş dayanak verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Yunanistan Göçmenlik Bakanı Notis Mitarakis’inde bugün New York’ta mevzu ile ilgili görüşmeler yaptığı ve ABD hükümetinden takviye istediği belirtildi.

Yunanistan hükümeti geçtiğimiz yıl Meriç Irmağı kıyısında başlattığı çelik-beton çiti 28 kilometreye kadar uzatmıştı. Sona ayrıyeten ses dalgaları yayan ultra ses sistemleri yerleştirmiş, geçen ay bölgeye 250 yeni hudut muhafızı yerleştirilmesi kararı almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.