Yunan lobisinden ABD’de F-16 adımı: ‘Yasayı değiştirin’ talebi

ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen hafta gerçekleşen NATO Başkanlar Doruğu’nda Erdoğan ile görüşmesi ve Finlandiya ile İsveç’in üyelik sürecinin başlamasıyla birlikte yaptığı F-16 açıklamaları milletlerarası kamuoyunun gündemine oturmuştu.

Biden, Türkiye’ye F-16 satılmasını desteklediğini açıklamış ve “Hatırlayacağınız üzere aralık ayında onlara (Türkiye’ye) F-16 jetlerini satmamız gerektiğini söylemiştim. Ve bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun aykırısı çıkarımıza olmaz. Aralık ayından bu yana bu bahis hakkındaki görüşümü değiştirmedim” demişti.

BİDEN’IN TEK BİR TALİHİ BULUNUYOR

Kongre’ye gönderilen değişiklik talebinde “ABD Lideri’nin, geçen yıl bir başka NATO üyesi ülkenin toprak bütünlüğü ve hava alanını tekrar tekrar ihlal eden bir NATO üyesine silah gönderilmesinin engellenmesinin istendiği” belirtildi.

Kongre’ye gönderilen yasa değişikliği ile hem yeni F-16 satışının engellenmesi hem de Türkiye’ye verilmesi gündemde olan F-16 çağdaşlaştırma kitlerinin satışının da durdurulmasının amaçlandığı açıklandı.

Yunan lobisi takviyesiyle hareket eden ABD’li siyasetçilere karşı Biden’ın elinde ise tek bir koz bulunuyor. Şayet Biden, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin gereksinimi olduğunu açıklarsa, bu yasa değişikliğini bertaraf etmeyi başarabilir. Lakin Biden’ın bunu kapsamlı bir plan ve program eşliğinde anlatması gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.