YÖK Lideri’nden YKS değerlendirmesi: Yerleşme ve tercihler yüksek seviyede

2022-YKS yerleştirme sonuçlarını pahalandıran YÖK Lideri Özvar, tercih ve yerleştirme seviyesinin yüksek olduğunu söyledi.

Özvar, YÖK Beyaz Salon’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2022-YKS sonuçlarına nazaran KKTC üniversiteleri hariç kontenjanların yüzde 99’unun dolmasının herkesi sevindirdiğini belirtti.

13 BİN KONTENJAN BOŞ KALDI

2021’de KKTC üniversiteleri hariç 164 bin, bu sene ise 13 bin kontenjanın boş kaldığını tabir eden Özvar, baraj uygulamasının kaldırılmasıyla tercih yapabilen öğrenci sayısının arttığını söyledi.

BAŞVURU YÜZDE 25 ARTTI

Özvar, tercih yapan aday sayısının artmasıyla da kontenjanların daha fazla dolduğuna işaret ederek, bu yıl YKS’ye girmek için başvuran aday sayısının bir evvelki yıla nazaran yaklaşık yüzde 25 arttığını bildirdi.

Geçen yıl 2 milyon 607 bin civarında olan müracaat sayısının bu yıl 3 milyon 250 bine yaklaştığını bildiren Özvar, baraj uygulamasının kaldırılmasının nedenleri ortasında gelecek yıllarda yükseköğretim alanına ve üniversitelere daha fazla talebin ortaya çıkabileceği ve okullaşma oranındaki artış olduğunu vurguladı.

YENİ AÇILAN PROGRAMLAR DOLDU

Özvar, bu yıl 185 farklı program başlığı altında 130 üniversitede 516 yeni programın açıldığını hatırlatarak, “185 farklı kısma ilişkin 516 yeni programımızda 12 bin civarında kontenjana müracaat oldu. Bu müracaatlarda da yüksek seviyede bir yerleşme ve tercih oldu” diye konuştu.

Yeni açılan açık deniz sondaj teknolojisi ve açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi programları kontenjanlarının yüzde 100 dolduğunu açıklayan Özvar, biyomedikal aygıt, hibrit ve elektrikli taşıtlar ve su altı teknolojileri, yapay zeka ve data mühendisliği, bilişim güvenliği ve siber güvenlik üzere programların da doluluk oranlarının yüzde 90 ve üzerinde olduğunu kaydetti.

Özvar, programlara daha çok öğrencinin yerleşmesinin kaliteyi düşürmeyeceğini ve Türkiye’deki yükseköğretim sisteminin hayli rekabetçi olduğunun altını çizdi.

ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU TARTIŞMASI

Yükseköğretime ait medyadaki tartışmalara yönelik değerlendirmelerde de bulunan Özvar, yerleşme sonrası öğrencilerin barınmasıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığıyla ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

Özvar, “İnşallah 2022-2023 eğitim öğretim yılında özellikle büyükşehirlerde barınma sıkıntısının, Gençlik ve Spor Bakanlığı, öbür bakanlıkların ve YÖK’ün birlikte çalışmasıyla büyük ölçüde aşılacağına inanıyoruz.” dedi.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE YÖNELİK TALEPLER

Özvar, vakıf üniversitelerine yerleşen öğrencilerin kimi talepleri olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İnşallah önümüzdeki günlerde bu mevzuda bir adım atacağız. Üniversite yöneticileriyle bu hususta neler yapabileceğimizi masaya yatıracağız. Karşılıklı bir görüşme ve müzakere yapacağız. İnşallah inanıyorum ki içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar dahilinde bütün üniversitelerimiz heyecanla kapılarına gelen ve üniversitelerde okumak isteyen aday öğrencilerimize gerekli kolaylığı gösterecektir. Ben de üniversitelerimizle heyecan içerisinde yükseköğretim tahsili almak isteyenlere her türlü kolaylığın sağlanması konusunda çaba edeceğim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.