TESK’ten taksit sayısı arttırılsın daveti

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, mobilya ve beyaz eşya piyasasındaki sakinliğin giderilmesi, yeni evlenecek çiftlerin yuva kurmalarına dayanak olunması için kimi tekliflerde bulundu.

Fiyat artışlarının yurttaşların alım gücünü düşürdüğünü vurgulayan Palandöken, bunun da esnafın işlerini zorlaştırdığını tabir etti.

Palandöken, Covid-19 salgınının geride bırakılmasıyla bu yıl yaklaşık 1 milyon çiftin evlenmesinin beklendiğini belirterek, yıllık bazda mobilya ve beyaz eşyada kıymetli ölçüde fiyat artışları yaşandığına dikkati çekti. Palandöken, şunları kaydetti:

“Durumun bu türlü olması evlenmeyi düşünen çiftlerimizi düğünün ertelemesine yahut ikinci el eser almaya yönlendiriyor. Eşya dizmekte zorlanan vatandaşlarımıza, konut kuracak çiftlerimize alım kolaylığı sağlanmalı. Bunun için kredi kartı taksit hududu şimdiki piyasa kurallarına nazaran yine düzenlenmeli. Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı ki çiftler de meskenini daha rahat biçimde kurabilsin. Yeni evlenecek çiftler, mesken alanlar, eşyalarını değiştirmek isteyenler için taksit sayısı fiyatlar göz önüne alınarak 24 ayın altında olmayacak halde yükseltilmeli. Bununla birlikte bankalar da ellerini taşın altına koyarak düşük faizli gereksinim kredisi imkanı sunmalı.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.