Taksi şoförlerine 12 kural hatırlatıldı

Taksiler ile ilgili şikayetler hiç bitmiyor. İçişleri Bakanlığı bunun üzerine taksicilere uyması gereken 12 kuralı hatırlattı. Kuralların yazılı olduğu bir görsel hazırlandı. Bu görsel 81 il valiliğine gönderildi.

Görseller, ülke genelinde taksi duraklarına, taksi bekleme yerlerine ve yolcuların görebileceği diğer yerlerde bulundurulacak. Ayrıca ilgili kurumların resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Peki, bu 12 kural nedir? Taksi şoförleri sadece belediyeden aldığı çalışma izni kapsamındaki bölgede faaliyetini yürütecek. Şoförler taşımanın başlangıcında taksimetreyi muhakkak açmalı taksi şoförleri köprü geçiş, otoyol gibi yol kullanım ücretleri dışında ek ücret talep etmeyecek

Ayrıca taksi şoförleri kısa-uzun mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartını bahane etmeden yolcunun seyahat talebini karşılamak zorunda yerli ve yabancı yolculara aynı muamele yapılacak yolcu farklı bir güzergâh belirtmediği sürece en kısa yolu tercih edecek.

Yolcu gideceği adresi bilmiyorsa ona en kısa güzergah sunulacak ayrıca yolcuyla gideceği adres veya güzergah dışında diyaloğa girmemeye özen gösterilmeli araç içinde sigara içilmemeli ve yüksek sesle müzik dinlenmemeli trafik kurallarına uyulmalı, emniyet kemeri mutlaka takılmalı. Davranışlarınızda kamunun huzurunu gözetilmeli ve temizlik-maske-mesafe kurallarına uymalı, araç temiz tutulmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir