Sri Lanka’da protestocular gözaltı ve şiddet dalgasıyla karşı karşıya

Sri Lanka’da ekonomik krize karşı patlak veren ve Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan protestoların akabinde eylemcilere dönük gözaltı ve şiddet dalgası gündemde.

Guardian’ın haberine nazaran, Devlet Lideri Ranil Wickremesinghe liderliğindeki hükümet, protestoculara yönelik baskıyı artırırken “devlet düzeneğinin tüm gücünü kullanıyor”. Protestolara liderlik eden onlarca kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşılırken ortalarında avukatlar, gazeteciler, insan hakları savunucularının da yer aldığı 50’yi aşkın kişinin, protestocuların kamp alanına düzenlenen baskında yaralandığı aktarıldı.

Habere nazaran, ülkede harikulâde hal kararıyla protestoculara yönelik operasyonlar sonucu ortalarında bir Budist keşişin de yer aldığı 100’ü aşkın kişinin gözaltına alındığı, yurt dışına çıkış yasağı uygulandığı belirlendi.

Protestoları destekleyen Üniversitelerarası Öğrenci Federasyonu (IUSF) yaptığı açıklamada, birçok üyesinin güvenlik güçlerince gaye alındığını, bir eylemciye ise “kaçırılma girişimi” olduğunu, ayrıyeten mahkeme kararıyla seyahat yasağı alan çok sayıda üyesi olduğunu duyurdu.

Tutuklanan aksiyoncular ortasında yer alan Moulavi Ismath’ın eşi ise “Tutuklandığından beri onunla yalnızca bir defa görüşebildim, kimse bana cürmünün ne olduğunu resmi olarak bildirmedi” dedi, ekonomik kriz nedeniyle sıkıntı günler geçirdiklerini ve eşinin bu nedenle aksiyonlara katıldığını belirterek “Ülkenin güzelliği için aksiyonlara katıldı” dedi.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Katolik rahip Jeewantha Peiris de Guardian’a yaptığı açıklamada, “Daima barışçıl aksiyondan yana olduk, artık de protesto önderlerini maksat alıp bizleri de ‘terör eylemleri’ üzere temelsiz suçlamalarda gaye alıyorlar. Bu lider demokratik değil” dedi.

Sri Lanka’nın tanınan sendikacılarından Öğretmenler Sendikası önderi Joseph Stalin de en son gözaltına alınan isimler ortasında yer almıştı. Stalin, polisler tarafından ofisinden gözaltına alınırken “Protesto hakkı demokratik bir haktır. Ne hata işledim? Kamu parasını mı çaldım yoksa insanları mı öldürdüm? Ne cürüm işledim?” yansısı vermişti.

YENİ DEVLET LİDERİ: PROTESTOCULARI AVLAMIYORUM

Sri Lanka’nın yeni Devlet Lideri Ranil Wickremesinghe ise gözaltı dalgasına yönelik yansılara karşılık verdi. Wickremesinghe, “Bazı kümeler toplumsal medya üzerinden protestocuları avladığıma dair büyük bir propaganda yapmaya çalışıyor, bu gerçek değil” dedi, barışçıl aksiyonları savunduğunu söyledi.

Öte yandan, başşehir Colombo’da güvenlik güçlerinin protestocuların kamp alanını kaldırmaya dönük teşebbüsleri devam ederken mahallî mahkemenin, hareketçilerin başvurusu sonucu kamp alanının 10 Ağustos’a kadar açık kalabileceği istikametinde karar verdiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.