Şeker oyununun altından da yandaş çıktı

Vatandaş ucuza şeker alabilmek için kuyruklarda beklerken, Türkşeker’in farklı vilayetlerdeki bayilerinin AKP’nin eski milletvekilleri, vilayet liderleri olduğu, artırımlardan bu şahısların faydalandığı sav edildi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine nazaran, şeker artırımlarından vatandaş konutunda tatlı pişiremez hale gelirken fabrikadan kilosu 11 liraya çıkan şekerin piyasada 20-25 liradan satılmasının altından yandaşlar çıktı.

DENETİM DIŞINDA

Türkşeker, Turkşeker Tarım isimli özel bir şirketin yüzde 49’una ortak oldu. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Şekerin vatandaşa kıymetli yansımasının sorumlusu paralel Turkşeker’dir. Turkşeker’in vilayetlerdeki bayilerinin birçok AKP’nin eski milletvekilleri, vilayet liderleri. Ortadaki fark yandaşlara gidiyor” dedi.

CHP Milletvekili Zeybek yaptığı açıklamada kurulan “paralel” Turkseker’in yüzde 1’lik paydaşlık hissesi farkı ile Sayıştay kontrolünün de dışında bırakıldığını anlattı.

Zeybek şu bilgileri verdi:

“Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker) 2020 yılında VKT Tarım ve Besin isimli özel bir şirkete yüzde 49 pay ile iştirak etti. Bu şirket ismini Turkşeker Tarım AŞ olarak değiştirdi. Kamunun hissesi yüzde 50’den az olduğu için Sayıştay denetleyemiyor. Türkiye Şeker Fabrikaları fabrikalarından şekerin çuvalı en fazla 550 TL’ye, kilosu 11 TL’ye çıkıyor fakat vatandaşa 20-25 TL’den satılıyor. Şeker Turkşeker’e veriliyor. Turkşeker’in vilayetlerdeki bayilerinin ekseriyeti de AKP’nin eski milletvekilleri, vilayet liderleri. Yani, ortadaki farkın birden fazla AKP’nin yandaşlarına gidiyor.”

ORTAK OLUNAN ŞİRKETTE Ü YERİNE U HARFİ VAR

CHP Milletvekili Zeybek, Turkşeker ismine reaksiyon göstererek, kamunun ortak olduğu bir şirketin isminde ü yerine u harfinin kullanılmasını eleştirdi. Zeybek, “Kamuya ilişkin Türkşeker’in yüzde 49 ortak olduğu Turkşeker’de “Ü” yerine ”U” harfinin kullanılması başka bir skandal. Vatandaş Türkşeker zannederek alıyor halbuki Turkşeker” dedi.

HİNDİSTAN İHRACATI KISACAK ŞEKER DAHA DA ZAMLANACAK

Dünyanın en büyük şeker üreticisi ve ikinci büyük İhracatçısı olan Hindistan, bölüm ve hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran şeker ihracatını 2022-2023 Ekim-Eylül dönemi için 6 ile 7 milyon ton düzeyinde sonlandırabilir. Hindistan bu kararı alırsa ekimden itibaren ihraç edilecek toplam şeker ölçüsü bir evvelki periyoda nazaran yaklaşık üçte bir azalmış olacak. Hindistan içinde bulunduğumuz dönemde şeker ihracatını 10 milyon ton düzeyinde sınırlamıştı. Hükümet sözcüsü hususa ait sorulara şimdi cevap vermedi. İşlemciler ihracatın kısıtlanması halinde şu anda beş buçuk yılın doruğunda olan beyaz şeker fiyatlarının daha da yükselebileceğini tabir ettiler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.