‘Sahte engelli raporu’ hazırlayanlara operasyon: Tansiyonun yüksek çıkması için ‘zeytin’ yedirmişler

Birtakım özel ve kamu hastane çalışanları aracılığıyla düzmece engelli raporu hazırlayanlara yönelik Ankara merkezli 3 vilayette düzenlenen operasyonda, 21 kuşkulu gözaltına alındı.

Ankara Mali Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğünce, hiçbir sıhhat mahzuru bulunmayan bireylere, 10 bin lira karşılığında, uydurma evrakla engelli sıhhat şurası raporu çıkarıldığı tespit edildi.

21’İ YAKALANDI, 3 KUŞKULU ARANIYOR

Kimi özel ve kamu hastane çalışanları aracılığıyla geçersiz rapor hazırlayan şebeke üyelerine yönelik Ankara merkezli Sakarya ve Çankırı’da eş vakitli düzenlenen operasyonlarda, gözaltı kararı verilen 24 şüpheliden 21’i yakalandı. 3 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Ankara Mali Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğünce yapılan 9 aylık teknik ve fiziki takip sonucu, rapor için irtibata geçen şahısların rapor alma sürecinin bütün evrelerinin şebeke üyelerince takip edildiği, raporlarda “Balthazard” ismi verilen pürüz oranı hesaplama tekniğinin uygulandığı belirlendi.

TANSİYON İÇİN ZEYTİN, KAN ŞEKERİ İÇİN PİRİNÇ

Evrakların birçoklarının geçersiz yahut palavra beyanla tanzim edildiği, şahıslara muayeneye girmeden evvel kan şekerini yüksek göstermek için pirinç, tansiyonlarının yüksek çıkması için zeytin yedirildiği tespit edildi.

Hasta olmayanların yerine şüphelilerden hasta olanların kan analizi verdikleri, özel hastanelerde anjiyo süreci yaptırdıktan sonra devlet hastanesine giderek heyet raporu aldıkları da saptandı. Cürüm şebekesi üyelerinin rapor alarak emekli ettiği belirlenen 17 bireyden 13’ünün, Hakem Hastanesinde düzenlenen mukayese raporlarında, yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybetmediği anlaşıldı.

18 KİŞİNİN RAPORU İPTAL EDİLDİ

Geçersiz raporla emekli olanların engelli kimlik kartı aldığı, vergi indiriminden yararlandıkları, ASKİ aboneliğinde indirim uygulandığı, fiyatsız EGO otobüs bileti kullandıkları ve her ay emekli maaşı aldıkları ortaya çıktı.

Şüphelilerin, bu formda yüzlerce bireye rapor aldıkları, tespit edilen 18 kişinin raporunun iptal edildiği, öteki şahıslarla ilgili çalışmaların devam ettiği, teknik ve fiziki takip sürecinde 15 şahsa daha bu halde rapor aldırmalarının önüne geçildiği öğrenildi.

Şüphelilerin, hastane çalışanına para verip uydurma evrakı almaları ve para veren bireylere vermeleri de görüntülendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.