Rusya uyuyan devi uyandırdı: Almanya Avrupa’nın en güçlü ordusunu kuruyor

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’nın Avrupa’nın önder askeri gücü olma amacını açıkladı.

Lambrecht, Alman Dış İlgiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, hazırlıkları devam eden Almanya’nın birinci Ulusal Güvenlik Stratejisinin ana çizgilerini anlatırken, dikkat cazip iletiler verdi.

BBC Türkçe’den Değer Akal’ın haberine nazaran; Nazi devrinin yol açtığı kuşkuların aşılması gerektiğini savunan Lambrecht, bugün Almanya’nın güçlü bir demokrasi olduğunu, Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’in de güvenliği sağlayan merkezi bir aktör olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını değerli bir dönüm noktası (Zeitwende) olarak nitelendiren Lambrecht, Almanya’nın güvenlik mevzularını tekrar pahalandırmak durumunda olduğunu, Alman ordusunun ülkeyi ve müttefikleri savunabilecek halde güçlendirileceğini, bu sürecin tıpkı vakitte siyasi kültürde, orduya ve askeri mevzulara bakışta bir değişim gerektirdiğini vurguladı.

ALMAN ORDUSUNA ‘MERKEZİ OTORİTE’ ROLÜ

Lambrecht’in Almanya’nın güvenlik siyasetlerine ait yeni yol haritası hakkındaki konuşmasında verdiği kıymetli iletiler şöyle:

Sosyal Demokrat Partili Lambrecht, gelecek kuşakların özgür bir ortamda, barış ve güvenlik içinde yaşayabilmeleri için Almanya’nın acil bir rota değişikliğine gitmesi, Alman ordusunun da bu süreçte daha güçlü ve daha faal hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Lambrecht, “Her şeyden kıymetlisi bizim, Almanya’nın, değişmesi gerektiğidir… Şunu açıkça söylememe müsaade verin: Bu değişimi sağlamazsak gelecekte inançta yaşamamız mümkün olmayacak” sözlerini kullandı.

Alman Silahları Kuvvetleri’nin ehemmiyeti ve tartısının artacağını kaydeden Lambrecht, Bundeswehr’in ülkenin varlığını koruyan, “merkezi bir güvenlik otoritesi” olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

NAZİ GEÇMİŞİNİN YOL AÇTIĞI KUŞKULARI AŞMA ÇABASI

Alman Savunma Bakanı konuşmasında, ülkenin Nazi geçmişi nedeniyle, orduya ve askeri bahislere hala kuşkuyla bakıldığını söylerken, bunun değişmesi gerektiğini savundu.

“Biz Almanların, Nasyonel Sosyalizm devrinde işlediğimiz hatalar sonrasında, Alman ordularının Avrupa’daki imha savaşı sonrasında, askeri olana kuşkuyla bakmayı bir fazilet haline getirmiş olmamız şaşırtan değil” diyen Lambrecht, bunların üzerinden yaklaşık 80 yıl geçtiğini, ortadan geçen müddette Almanya’nın ve Bundeswehr’in büyük bir dönüşüm geçirdiğine işaret etti.

Lambrecht, “Bundeswehr bugün, o devir ile hiç bir ortak yanı olmayan bir ordu. Almanya, barışçıl emelleri olan, güçlü bir halde demokrasiye bağlı bir ülke. Silahlı kuvvetleri toplumun bir kesimi. Özgürlükçü demokratik anayasal nizama yeminliler. Şu da çok değerli ve her seferinde altı çizilmesi gerekiyor: Bizim silahlı kuvvetlerimizde, şartsız itaat değil, vicdani bağlılık geçerlidir” biçiminde konuştu.

Savunma Bakanı, Almanya’nın 73 yıllık demokrasisi ve 67 yıllık demokratik silahlı kuvvetleriyle artık diğer bir ülke olduğunu ve özgüvenini de tekrar tesis ettiğini söylerken, günümüzde güçlü bir orduya, caydırıcılığa sahip olmanın da hiç olmadığı kadar büyük kıymet taşıdığını anlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.