Rekabet Kurumunun gündeminde 21 etkin soruşturma bulunuyor

Rekabet Kurumunun gündeminde bu yıl piyasalara rekabetçi istikamet vermek hedefiyle 21 etkin soruşturma bulunurken, gözler, besin, bilişim teknolojileri ve iş gücü üzere alanlardaki soruşturmaların sonuçlarına çevrildi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, Kurum, geçen yıl zincir marketler başta olmak üzere kamuoyunun dikkatle takip ettiği çok sayıda kıymetli soruşturmayı sonuçlandırdı.

2019’da 15, 2020’de 26 soruşturma tamamlanırken, geçen yıl sonuçlandırılan soruşturma sayısında değerli artış yaşandı. Kurum, 2021’de 44 soruşturmayı tamamladı. Bu soruşturmaların, bilişim teknolojileri ve platform hizmetleri, besin sanayisi, sıhhat hizmetleri, makine sanayisi, iş gücü ve turizm alanlarında ağırlaştığı görüldü.

Soruşturmalar sonucunda ilgili firmalara 4,23 milyar lira ceza uygulanırken, besin sanayisi 3 milyar 188 milyon lirayla en fazla ceza kesilen bölüm oldu. Zincir marketler ve tedarikçilerine ait soruşturma kamuoyu tarafından yakından takip edildi. Kelam konusu işletmelere 2,7 milyar lira para cezası uygulandı.

GÜNDEMDE YENİ SORUŞTURMALAR VAR

Kurumun gündeminde bu yıl devam eden etkin 21 soruşturma bulunuyor. Bu soruşturmalardan 16’sı geçen yıl başlatıldı.

Soruşturmaların 7’sinin besin sanayisi (paketli eser üretimi, toptan-perakende satış, içecekler, yiyecek ve içecek hizmetleri), 4’ünün bilişim teknolojileri ve platform hizmetlerine yönelik olması dikkati çekiyor.

Kurumun gündeminde kimya ve madencilik (petrol eserleri, akaryakıt, kimyasal eserler vs) kesimi ile makine sanayisine (beyaz eşya, elektrikli eserler vs) yönelik 2’şer soruşturma bulunuyor.

Kurum, tarım ve ziraî eserler (gübre, tohum vb), sıhhat hizmetleri, inşaat ile lojistik, depolama ve posta hizmetlerine ait soruşturmalarını da sürdürüyor.

DAL İNCELEMELERİ DE TAKİP EDİLİYOR

Rekabet Kurumunun yürüttüğü soruşturmaların yanında başlattığı kesim incelemeleri de yakından izleniyor.

Kurumun, piyasaları denetleme yetkisinin yanı sıra rekabet savunuculuğu kapsamında en değerli faaliyetlerinden birisi de bölüm incelemeleri olarak öne çıkıyor.

Hazırlanan raporlarla, muhakkak bir kesimin ya da piyasaların geneline yahut muhakkak bir kısmına ait yapısal yahut davranışsal rekabet sıkıntılarının tespitine ve tahliline yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda geçen yıllarda televizyon yayıncılığı ve fuarcılık alanlarındaki incelemeler tamamlanmıştı.

Kurum bünyesindeki “ödeme hizmetlerinde finansal teknolojiler”, “yaş zerzevat ve meyve” ile “e-pazaryerleri platformları” bölüm incelemeleri de kısa müddet evvel bitirildi.

Rekabet Kurumu, bu yıl “hızlı tüketim malları perakendeciliği”, “çevrim içi reklamcılık”, “ilaç” ve “akaryakıt” piyasalarına yönelik dal incelemeleri yürütüyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.