PKK’nın kirli oyunu ifşa oldu

ABD’deki Pentagon Savunma İstihbaratı Ajansı, İran ve Irak’ta terör örgütü PKK’nın kirli oyununu ifşa etti.

Pentagon Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) tarafından yayınlanan bir rapor, Irak’taki İran takviyeli Şii milislerin, Duhok’un kuzeyindeki Amedi ilçesindeki Türk askeri üssünü maksat almak için terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığını ortaya çıkardı. Ammar Karargahı kumandanı Mehdi Taeb (İslam İhtilal Muhafızları Kolordusu (IRGC) İstihbarat Teşkilatı lideri Hossein Taeb’in kardeşi) DIA raporunu doğruladı ve saldırıyı İhtilal Muhafızları’nın koordine ettiğini öne sürdü.

Raporda, İran’ın İhtilal Muhafızları ile PKK ortasında Türkiye’ye karşı ittifak yürütüldüğü de öne sürüldü.

İŞBİRLİKLERİ GEÇMİŞE DAYANIYOR

İhtilal Muhafızları ve terör örgütü PKK’nın aslında Türkiye’ye karşı uzun bir işbirliği geçmişi bulunuyor. Dahası, PKK terör örgütü, İran İhtilal Muhafızları’nın PKK’nın Türklere karşı uğraşlarına verdiği dayanak karşılığında, İran’daki Kürt hareketini desteklemeyeceği konusunda anlaştı.

O devir İran’daki İslami rejim Türkiye’nin NATO üyeliğini tehdit olarak görürken PKK’yı destekledi. Ankara’yı tehdit olan gören İran, Türk hükümeti alenen tarafsızlık siyasetini sürdürmesine karşın, Türkiye’nin İran’la sekiz yıllık savaşında Saddam Hüseyin’in yanında yer aldığını argüman ediyordu. Türkiye ile Saddam Hüseyin ortasındaki 1983 güvenlik mutabakatı İranlıları hayal kırıklığına uğrattı ve İhtilal Muhafızları’nın PKK’ya yardım etmesiyle sonuçlandı. İran, PKK’ya askeri ve lojistik dayanak sağlarken, PKK ile işbirliği, İran’ın Türkiye içinde istihbarat toplamasına da yardımcı oldu.

İRAN’A BÂTIN ZİYARETLER

Raporda, çok sayıda üst seviye PKK’lının İran’ı gizlice ziyaret ederek İhtilal Muhafızları yetkilileriyle görüştüğü de argüman edildi. PKK’nın üst seviye isimlerinden Cemîl Bayık, terörist başı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan üzere isimlerin İhtilal Muhafızları ile uygun ilgiler sürdürülmesine önderlik ettiği raporda yer aldı. İkili münasebetlerin gelişmesiyle İhtilal Muhafızları’nın PKK’yı eğitmeye ve silahlandırmaya başladığı ve onlara İran topraklarında inançlı bir sığınak, sıhhat yardımı ve tesis sağladığı aktarıldı.

Raporda, son yıllarda paydaşlığın yeni bir kademeye girdiği ve Suriye ve Irak’taki iç savaşların patlak vermesiyle, Türkiye’nin bölgedeki müdahaleleri artırdığına dikkat çekildi. Bu süreçte, İhtilal Muhafızları’nın da PKK’ya yardımları artırdığı öne sürüldü.

RUS PETROLÜNÜN YERİNE… 

İsrail merkezli Times of İsrail gazetesinden Farhad Rezaey tarafından kaleme alınan ve ABD raporuna vurgu yapan bir yazıda, Türkiye’nin Irak Kürt Bölgesel İdaresi ile siyasi ve ekonomik bağlarını güçlendirme eforunun Tahran hükümeti olarak tehdit olarak göründüğü de vurgulandı.

İran medyası, geçtiğimiz günlerde, KBY’deki Barzani ailesinin Ankara ile kuzey Irak’tan Türkiye’ye ve akabinde İsrail ve Avrupa’ya petrol ve gaz ihraç etmek için 50 yıllık bir mutabakata vardığını öne sürdü. Mutabakatın Irak merkezi hükümetini baypas ederek gerçekleştiği de tez edildi. Bu durumun, Türkiye’nin güç piyasasında İran üzerinde daha fazla pazarlık gücü elde etmesini sağlayacağı vurgulandı.Özellikle Rusya ve Ukrayna savaşının akabinde, İran’a yönelik yaptırımlar nedeniyle IKBY’nin doğal gaz ve petrol konusunda dünyada ön plana çıkmak istediği de öne sürülürken, Avrupa için Rus petrol ve gazının yerini almayı umduğu aktarıldı. Lakin bu noktada İran’ın tavrı kuşkularını koruyor…

Mehdi Taib

‘PKK DEĞİL BİZ VURDUK’

PKK ve İhtilal Muhafızları’nın Irak’taki vekilleri aracılığıyla yaptığı ittifak, İran’ın Türk-Kürt güç planlarını baltalama konusundaki güçlü kararlılığının açık bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz hafta da İran İhtilal Muhafızları Ordusu İstihbarat Kurumu Lideri Hüseyin Taib’in kardeşi olan Ammar Karargahı Lideri Mehdi Taib’in bir ses kaydı yayınlanmıştı. İran Milletlerarası Ajansı’nın ( İran Internatıonal) aktardığı ses evrakına nazaran, Ammar Karargahı Lideri Mehdi Taib,Türk askeri üslerinin kendileri tarafından şahsen amaç alındığını söyledi.

Taib, Irak’ta terör örgütü PKK’nın Türk askeri üslerine saldırdığını söyleyen bir gazeteciye, “PKK değil biz vurduk” yanıtını verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.