Okul servis fiyatlarına artırım yapıldı: Hayat pahalılığına yenisi eklendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) UKOME toplantı sonucunda okul ve işçi servisine yüzde 19,21 artırım teklifi kabul edildi. En yakın okul için servis fiyatları 554 liradan 660 liraya yükseldi. En uzak okul servis fiyatı ise bin 585 liraya yükseldi. Yapılan artırımlar nedeniyle veliler reaksiyonlu. Veliler, artırımın yüksek olduğunu, bu nedenle çocuklarına toplu taşıma araçlarıyla okula gitmeyi öğretmeye başlayacaklarını söylüyor.

ZAMLARA KARŞI YENİ FORMÜL: ÇOCUKLAR OKULA YALNIZ GİDECEK

Hayat pahalılığına yeni birinin eklendiğini belirten veliler, buna karşı tahlil üreteceklerini söyledi. Okulu Marmaray, tramvay, metrobüs ve metro sınırlarına yakın olan öğrenciler, okullar açılmadan evvel velileri tarafından birkaç defa birlikte gidecekler. Veliler okullar açıldığı vakit ise çocuklarını artık yalnız okula göndereceklerini tabir ediyorlar.

‘PAZARDAN KISAMAYIZ LAKİN SERVİSLERDEN KISACAĞIZ’

Anne Sevilay Şen, çocuklarını artık servisle okula göndermeyecek velilerden biri. Şen de benzeri bir formülü deneyecek. Çocuğunu tek başına okula gönderecek olan Şen, “Benim oğlum artık Sultangazi’den Aksaray’a gidiyor. Evvelce servisle gidip geliyordu. Artık her şeye artırım geldi. Kışa giriyoruz. Elektrik ve doğalgaza artırım gelecek. Pazarı hiç düşünemiyorum bile. Bir de servislere artırım geldi. Pazardan, elektrikten, sudan kısamayız ancak mecburen servisten kısacağız. Oğlumu tramvaya bindireceğim, akşam geldiğinde yeniden tramvaydan alacağım. Lakin evvel birkaç gün onunla gidip geleceğim” dedi.

‘HER SEFERİNDE YAPILAN ARTIRIMLARLA MÜMKÜN OLMAYACAK’

Mehmet Canlı, artık artırımlara yetişemediklerini söyledi. Çocukların güvenliği için servisle gönderildiğini lakin artık bunun da her seferinde yapılan artırımlarla mümkün olmayacağını lisana getirdi. Canlı, şunları söyledi: “Biz geçen sene 750 lira veriyorduk. Okulların açılmasına yakın tekrar konuşacağız. Şayet çok büyük bir fark yoksa tekrar devam edeceğiz. Şayet bizi zorlayacak bir fiyat çıkartırlarsa bir devasına bakacağız.”

SERVİS ODASI LİDERİ: ‘ESNAF İŞİ’ BİR ARTIRIM TEKLİFİ YAPTIK

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Lideri Günhan Sinar, servis araçları için artırım tekliflerinin yüzde 30 olduğunu lakin UKOME’nin yüzde 19,21 artırımı uygun bulduğunu söyledi. “Biz artırım teklifi yaparken, İstanbul halkını düşünerek uygun bir artırım teklifi yaptık” diyen Sinar, şunları söyledi: “Tabiri caiz ise ‘esnaf işi’ bir artırım teklifi yaptık. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartları göz önüne aldık, minimum fiyatı yüzde 30 artmış, akaryakıta biz en son 6 Nisan’da artırım almıştık. O vakit akaryakıt 21 liraydı artık 25 lira. Sigorta, kasko yüzde 20 artmış. Lastik tamir bakım sarfiyatı yüzde 30 artmış. Biz şunu düşündük, meslektaşımız bu ekonomik şartlarda çok fazla mağdur olmasın. Bu ekonomik krizi daima birlikte atlatalım. Servis hizmeti biraz özel bir hizmet. Biz vatandaşları anlayışla karşılıyoruz. Kimisinin iktisadına nazaran 660 lira yüksek gelebilir. Kimisine nazaran ise uygun gelebilir. Tabi bizim meslektaşımızın da çolukları çocukları var. Onların da meskenlerine ekmek götürmeleri gerekiyor. O yüzden velilerimiz de bizi bu halde anlayışla karşılaşsınlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.