Oktay’dan Yunanistan ve Rum Kesimi’ne tepki

OKTAY: KKTC’Yİ DIŞLAYARAK BİR YERE VARILAMAZ

“Akdeniz’de rotasını şaşıran cevabını alır.” Doğu Akdeniz’de Türk kıta sahanlığı ihlalini hatırlattı. Yunanistan’a ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni bu sözlerle uyardı. “Özellikle Doğu Akdeniz’de ülkemizi KKTC’yi dışlayan girişimlerle ve bu kafayla bir yere varılamaz. Bunu anlamamakta direnen Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta bayraklı ve İtalyan sahipli gemiyi kullanarak kıta sahanlığımız araştırma gemisi göndermeye çabalıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın gündeminde Kıbrıs’taki çözüm çabaları vardı. Kıbrıs Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türküne baskı, terör ve insanlık dışı sindirme çabalarına son verdiğini söyleyen Oktay, sert mesajlar verdi. “1571’den beri bizim olan bir adadan bahsediyoruz. Bugün farklı şeyler söylemeye çalışıyorlar ya hatırlatmak isteriz tekrar. Kimin azınlık, kimin işgalci olduğunu hatırlatmak isteriz. Rum’a Yunan’a ve bütün dünyaya” diye konuştu.

ERSİN TATAR: BEDEL ÖDEDİK

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak isteyenlere “Mümkün değil” diyerek seslendi. “Bizleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bu kadar bedeller ödedikten sonra, şehitler, her türlü yapılan fedakarlıktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılması ve Kıbrıs Türk halkının anayasa değişikliği ile Rum Cumhuriyeti’ne yama olmasını asla kabul etmesi mümkün değildir. Buna Türkiye de müsaade etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

KIBRIS ŞEHİTLERİ PARKI AÇILDI

Oktay, Ersin Tatar ile birlikte Altındağ Belediyesi Kıbrıs Şehitleri Parkı Açılış Töreni’ne katıldı. Yeni açılan parka, Kıbrıs’ta şehit olan Türk askeri kadar yani 498 ağaç dikildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir