Merkez Bankası Lideri Kavcıoğlu’ndan dijital para açıklaması

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2022-II” bilgilendirme toplantısında yaptığı değerlendirmelerin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kavcıoğlu, Türkiye iktisadının üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecinde olduğunu belirterek, ”Bu sürecin yansıması olarak cari istikrarımızı artıracak çalışmalar ve bu süreci destekleyecek kararlar alınmaya devam edilmektedir. Fiyat ve iş çevirme tesirlerinden arındırdığımızda Türkiye iktisadı 2004 yılından bu yana birinci sefer üst üste 2 periyot cari fazla vermektedir.

Küresel fiyat artışları olağana döndüğünde Türkiye iktisadının cari fazla verdiğini göreceğiz. Türkiye ekonomisindeki bu dönüşümü global seviyedeki fiyat artışlarının gölgelediğini düşünüyoruz. Türkiye bu süreci geçmişte yaşadı ancak şu anki gelen datalar alınan kararların tesirleri enflasyondaki atalete dönüşmemesi için çok ağır ve önlemlerle kısa müddette aykırıya çevirme çabalarımız süratli bir halde sürüyor” ifadelerini kullandı.

2022 yılı ihracatının birinci 6 ayda 126 milyar dolar ile rekor kırdığını belirten Kavcıoğlu, ”Dünyada ülkelerin yapısı prestijiyle da bu yansılara karşılık bir resesyon süreci konuşuluyor. IMF’nin (Uluslararası Para Fonu) en son bütün ülkelerde büyümeyi aşağıya gerçek güncelledi. Herhalde Türkiye üste hakikat güncellenen ülkelerin başında geliyor. Dünyada bütün ülkelerde resesyon konuşulurken, resesyonun konuşulmadığı tek ülke Türkiye. Dayanılmaz bir potansiyel, üretim, ihracat var. İhracatımız, birinci 6 ayda 126 milyar dolarla tarihi rekor düzeyde artarak devam ediyor.

Biz bu kadar dünyaya entegre olmuş, bu kadar hür pazar iktisadı olan bir ülke olarak, dünyadaki gelişmelerden etkilenmememiz kelam konusu değil. Avro dolar paritesi faiz indirimlerine başladığımızda 1,24 civarındaydı, şu an ise 1’e bir; bunun bize tesiri doğal olarak yüzde 45-50 bir ülke olarak etkileyecektir. Lakin bizim avantajlarımız Türkiye iş adamları, girişimcileri, esnek yapısı, dünyaya süratli entegre olabilmesi ihracatımızın öteki ülkelere potansiyeli daha da artmaya devam ediyor.

Son devirde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri’yle olan ilgilerimiz, İran’la tekrar artan ihracat, Rusya tarafında artan ticari alakalar bu süreçte olumlu olarak yansımaya devam ediyor. Şu an için bu türlü bir resesyonla, Türkiye en az etkilenecek ülkelerden biri olacaktır. Bütün dünya resesyondan etkilenecektir lakin buna en az yansıyı verecek ülke Türkiye’dir. Son bir hafta on günü çıkarın ondan evvelki bir aylık süreçte en az paha kaybeden para ünitesi Türk lirası” diye konuştu.

Enflasyonun en değerli sorun olduğunu vurgulayan Kavcıoğlu, ”Bizim kıymetli sorunumuz enflasyon, bütün bileşenler ve bakanlıklarımızla çalışma içerisindeyiz. Dünyadaki gelişmelerin tesirlerini minimuma indirmeye çalıyoruz. Petrol ve besin fiyatlarının aşağıya hakikat geleceğini düşünüyoruz. Enflasyonla ilgili önemli önlemler alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Yapışkanlığın önüne geçmeye çalışıyoruz. Yıl sonundan sonra enflasyonun aşağıya yanlışsız geleceğini aldığımız ve alacağımız kararlarla bekliyoruz” dedi.

Swap muahedeleri çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Kavcıoğlu, ”Biz son devirde daha aktif kullanma istikametinde Çin ve Güney Kore’de başlıyoruz. Öteki ülkelerle de yaptığımız görüşmelerde swap mutabakatı yapma yanında onun faal halde kullanılmasını da önceliyoruz. Biraz vakit alsa da mahallî paralarla ticareti önemsiyoruz bu manada görüştüğümüz ve çalışmaları belirli bir yere getirdiğimiz ülkeler var” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz gün kripto para piyasası Binance’nin CEO’su ile görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin akabinde çalışmalar yürütüldüğünü belirten Kavcıoğlu, ”Dijital parayla ilgili geri adım yok. Çalışmalarımız çok başarılı ve ağır bir formda ediyor. Sona gerçek geliyoruz. Tam tarihi daha sonra vereceğiz, hasebiyle dijital para noktasındaki çalışmalarımız olumlu bir formda devam ediyor. Geri adım kelam konusu değil” dedi.

Kredi risk primlerinde Türkiye’ye haksızlık yapıldığını lisana getiren Kavcıoğlu, ”CDS’ler konusunda yükselmesinin Türkiye’de olumsuz yansıması var. Bunun çok adaletli olduğunu düşünmüyorum. CDS’nin Türkiye’deki karşılığını dünyada kıyasladığımız vakit bana CDS tarifi yapmaya çalışacaklardır. Bankacılık dalının bu türlü bir CDS’yi hak ettiğini düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

Birimlerin İstanbul’a taşınma sürecinin devam ettiğini belirten Kavcıoğlu, şu tabirleri kullandı:

“İstanbul’a taşınma programımız hala devam ediyor. Binamız bitmek üzere, Eylül sonu prestijiyle faal ünitelerimizin birçok İstanbul’da. Halihazırda yüzde 50’ye yakın bankamız taşınmış durumda. Hasebiyle kalan arkadaşları da Eylül sonuna kadar. Program dahilinde taşımaya çalışıyoruz. Sıkıntı bir süreç lakin Eylül sonu prestijiyle bu süreci bitirmeyi planlıyoruz.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.