Mehsa Emini protestoları yayılıyor: İran, Instagram ve WhatsApp’a da erişimi kesti

13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede ölen azaptan Emini için İran’ın başşehri Tahran’da başlayan ve ülke geneline yayılan protesto şovlarına dünyadan da ağır takviye var.

Reuters’ın internet gözlemcisi NetBlocks’a dayandırdığı habere nazaran ülkede kalan son toplumsal ağlardan Instagram ve WhatsApp’a erişim kesildi.

NetBlocks datalarına nazaran İran’ın batısındaki Kürdistan eyaletinin kimi bölgelerinde pazartesiden bu yana internet hizmetinde neredeyse büsbütün kesinti var. Başşehir Tahran ve ülkenin öteki bölgeleri de protestoların birinci patlak verdiği cumadan bu yana kesintilerle karşı karşıya kaldı.

TikTok, YouTube, Twitter ve Facebook üzere toplumsal medya mecraları, ülkenin birtakım bölgelerinde rutin olarak engelleniyor. Lakin teknoloji konusunda bilgili halk, özel ağlar (VPN) kullanarak pürüzü aşıyorlar.

Uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX’in lideri Elon Musk, şirketin ülkede Starlink uydu geniş bant hizmeti sağlamak için İran’a karşı yaptırımlardan muafiyet isteyeceğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.