Mahkemeden kıymetli karar: Kanser ilacını SGK ödesin

İstanbul’da yaşayan tabip M.B., akciğer kanseri tedavisinde kendisine yazılan ilacın parası Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmayınca dava açtı. İstanbul 10’uncu Yönetim Mahkemesi, SGK’nın M.B.’ye, tedavi sürecinde kullandığı ilaç için ödediği 53 bin 839 liranın yasal faiziyle geri ödenmesine karar verdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde misyon yapan Hekim M.B., 2021 yılında akciğer kanserine yakalandı.

Özel bir hastanede tedavi gören M.B., hekimin yazdığı ilacı, SGK karşılamayınca kendisi satın aldı. M.B., o devir 2 kutu ilacı parası olarak 53 bin 839 lira ödedi.

Bunun üzerine M.B., avukatı Volkan Çakır aracılığıyla İstanbul 10. Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı.

Dosyayı inceleyen İstanbul 10’uncu Yönetim Mahkemesi, devletin herkesin sağlıklı bir ömür sürmesi için gerekli teşkilatı kurmakla, ömür hakkını toplumsal hukuk devleti ve adalet unsurları ile bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve toplumsal pürüzleri kaldırmakla ve toplumsal güvenlik hakkını sağlayacak gerekli önlemleri almakla misyonlu olduğunun altını çizdi.

‘HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL’

Mahkeme, bu kapsamda toplumsal güvenlik hakkına sahip bireylerin tedavi masraflarının ödenmesine ait yöntem ve asılların belirlenmesi için içlerinde davalı yönetimin de yer aldığı birtakım kurum ve kuruluşlara düzenleme yapma yetkisinin verildiğini lakin kelam konusu yetkinin veriliş gayesi aşılarak ilgililerin sıhhat hizmetlerine ulaşmasının engellenmesi yahut ağır bir mali yük altında bırakılması sonucunu doğuracak halde uygulanmasının hukuken mümkün olmayacağını belirtti.

Mahkeme, M.B.’nin kullanması için tabibinin uygun gördüğü ilacın, ‘bedel ödenecek ilaçlar’ listesinde ve ‘hasta iştirak hissesinden muaf ilaçlar’ listesinde yer almamasının Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’na karşıt olduğunu belirterek 2 kutu ilaç parası olan 53 bin 839 liranın M.B.’ye, yasal faiziyle ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Kararı pahalandıran M.B.’nin avukatı Volkan Çakır, “İdare mahkemesinin verdiği karar epey değerli. Müvekkilim ile tıpkı durumda olan birçok vatandaşımız var. Bu üslup kararlar onlar için de emsal teşkil ediyor. Yargıdan çekinmesinler, Anayasal hak olarak müracaatlarını yapsınlar” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.