Liz Truss, Başbakanlık Ofisi önünde birinci konuşmasını yaptı

İngiltere’de başbakanlık düğümü nihayet çözüldü.

İstifa furyası ile koltuğunu koruyamayan Boris Johnson’un yerine uzun bir seçim maratonunun ardınan eski Dışişleri Bakanı Liz Truss seçildi.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i ziyaretinden sonra Başbakanlık Ofisi önünde birinci konuşmasını yaptı.

Truss yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna ortasındaki savaş ve Covid-19 pandemisinin getirdiği ekonomik yıpranma üzere mevzular için bir kalkınma programı olduğundan bahsetti.

“Şimdi sorun çözme zamanı”

İHA’nın haberine nazaran Truss, “Rusya’nın Ukrayna’daki fecî savaşı, Covid-19 ve sonrasının neden olduğu şiddetli global zorluklarla karşı karşıyayız. Artık, İngiltere’yi geride tutan meseleleri çözme vakti.

Ülkemizdeki her kasaba ve kentte daha fazla yatırıma ve işlere gereksinimimiz var. Ailelerin üzerindeki yükü azaltmamız ve insanların hayatlarına devam etmelerine yardımcı olmamız gerekiyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekenlere sahip olduğumuzu biliyorum.

Elbette kolay olmayacak lakin başarabiliriz. İngiltere’yi yüksek maaşlı işlere, inançlı sokaklara ve her yerde herkesin hak ettiği fırsatlara sahip olduğu bir umut ülkesi haline getireceğiz. Bugün harekete geçeceğim ve bunun gerçekleşmesi için her gün çalışacağım” dedi.


“Ekonomiyi büyütmek için bahadır bir planım var”

İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak idaresinin, vergiler, güç krizi ve sıhhat hizmetlerine odaklanan 3 önceliği takip edeceğini söyleyen Truss, “İlk olarak, vergi indirimleri ve ıslahat yoluyla ekonomiyi büyütmek için yavuz bir planım var. İş odaklı büyümeyi ve yatırımı artırmak için vergileri keseceğim. Birleşik Krallık’ın inşasını ve büyümesini sağlamak için misyonumda ıslahatı sürdüreceğim. İnsanların çok güç faturalarıyla karşı karşıya kalmamasını sağlamak için çalışacağız” dedi.

Truss, “İkinci olarak, Putin’in savaşının neden olduğu güç krizini ele alacağım. Güç faturalarıyla başa çıkmak ve gelecekteki güç arzımızı teminat altına almak için bu hafta harekete geçeceğim” sözlerini kullandı.

Üçüncüsü odak konusu olan sıhhat hizmetlerinin güzelleştirilmesini amaçlayan Truss, “İnsanların tabip randevularını ve gereksinim duydukları sıhhat servisi (NHS) hizmetlerini alabilmelerini sağlayacağım. İktisada, güce ve NHS’ye hizmet ederek sıhhat hizmetimizi sağlam temellere oturtacağız” dedi.

“İngilizlerin güçlü olduğunu biliyorum”

İngiltere halkının güçlü olduğunu vurgulayan Truss, “Karşılaştığımız zorluklar karşısında yılmamalıyız. Fırtına ne kadar güçlü olursa olsun İngilizlerin daha güçlü olduğunu biliyorum. Çok büyük bir güç ve kararlılık yeteneğine sahibiz. Fırtınayı atlatabiliriz. İktisadımızı tekrar inşa edebilir ve çağdaş parlak Britanya olabiliriz. İnsanlara ve gelecek kuşaklara fırsat ve refah sağlamak hayati görevimizdir” dedi.

Johnson’u övdü

Truss ayrıyeten, eski Başbakan Boris Johnson’dan ise övgüyle bahsederek, “Benden evvel misyonda olan Başbakanı hürmetle anıyorum. Boris Johnson, Covid-19 aşısını ve Brexit’i gerçekleştirmeyi başardı. Rus saldırganlığına karşı çıktı. Tarih onu son derece değerli bir Başbakan olarak görecek” dedi.

Başbakanlık Konutu’na yerleşti

Truss, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile bir ortaya gelmiş ve yeni bir hükümet kurulması konusunda Kraliçe ile görüştükten sonra Kraliçe tarafından resmen İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak atanmıştı.

Kocası ile birlikte Hugh O’Leary ile birlikte Başbakanlık Konutu’na yerleşen Truss’ın ilerleyen günlerde kabinesini kurmaya başlaması ve yeni atamaları yapması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.