Kripto sarsıntısında artçı sarsıntılar bekleniyor

Kripto para piyasalarında bir haftada 250 milyar doların buharlaşmasına neden olan Luna krizi devam ederken, Bitcoin ve Ethereum’un toparlanamaması bu hafta krizin tesirlerinin devam edeceğini işaret ediyor.

Geçen hafta tam bir zelzele yaşayan kripto para piyasaları yeni bir haftaya adım atıyor. Lakin, kripto para piyasalarında krizin şimdi sona ermediği lisana getiriliyor. Kripto paraların toplam piyasa pahası hafta içi yaklaşık 250 milyar dolarlık satışla 1 trilyon 433 milyar dolardan 1 trilyon 180 milyar dolara kadar düştü. Uzmanlar, kripto para piyasalarında yaşanan zelzelenin artçı sarsıntılarının hafta boyunca yaşanabileceğini söz etti.

Geçen hafta ABD’deki yüksek enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırması ile başlayıp resesyon telaşları riskli yatırımlardan çıkışı tetikleyince kriptolarda da satış dalgası beraberinde geldi. Lakin TerraUSD (UST) ve Luna’da yaşanan büyük satış dalgası kısa müddette tüm kripto paraları adeta krize sürükledi.

BITCOIN KRİTİK EŞİKTE

Sabit kripto para olması gereken TerraUSD’nin 1 dolarlık düzeyini kırması ve stabiliteyi korumak isteyen Luna’nın rezervlerini yakması panik satışlarıyla birleşince Luna 100 dolarlık düzeyinden sert düştü ve adeta sıfıra yaklaştı. Luna’daki kayıp yüzde 99.9 olurken; Bitcoin, Ethereum ve pek çok altcoin hafta içinde yüzde 30’un üzerinde paha kaybetti. Bitcoin dün yüzde 2’yi aşan yükselişle 30.127 doları test etse de şimdi kritik eğişi aşamadı. Ethereum ise yüzde 3’ü aşan yükselişle 2.080 dolar düzeylerinde patinaj yaptı.

LUNA TABANDAN DÖNEMEDİ

Bütün bir haftaya damga vuran ve cumartesi günü yüzde 1.200 düzeylerine kadar yükselen Luna dün yüzde 30’u aşan kayıplarla 0.0005 dolar düzeylerine geriledi. Luna’da yaşanan düşüş krizin şimdi sona ermediğinin de göstergesi oldu.

EN BERBATI GERİDE KALDI

Yaşanan derin krizden sonra kripto para piyasalarının geleceği de tartışma konusu oldu. Başta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen olmak üzere birçok yetkili kripto para piyasalarında yasal düzenlemelerin kaçınılmaz olduğuna işaret ederken, yeni sınırlama adımlarının kriptoları baskı altına alacağı belirtiliyor. Washington merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Monex USA yöneticisi Juan Perez, kripto piyasasının kısa vadeli yörüngesini kestirim etmenin sıkıntı olduğunu lakin en berbatı nün bitmiş olabileceğini belirtti.

CNBC’nin aktardığına nazaran Perez, “Belki de artık global büyümenin önündeki tüm maniler ve mali sıkılaştırma netleştiğine nazaran üst taraflı dalgalanmalar görmeye başlayabiliriz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.