Kılıçdaroğlu ile esnaf ortasında dikkat çeken diyalog: ‘Suriyelileri gönderiyoruz değil mi?’

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Bucak’ta esnafla ve vatandaşlarla bir ortaya geldi. Kılıçdaroğlu’nun ziyaretleri sırasında dikkat çeken diyaloglar yaşandı. Bir esnaf, Kılıçdaroğlu’na, “Suriyelileri gönderiyoruz değil mi?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, “Ondan hiç telaş etmeyin. 2 yıllık müddet… Kendi iradeleriyle gidecekler. O denli bir ortam yaratacağız” karşılığını verdi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur’da Bucak Belediyesi Özel Halk Otobüsü Durağı’nı ziyaret ederek minibüsçü esnafı ile bir ortaya geldi. Kılıçdaroğlu, daha sonra Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Bucaklı esnafı ziyaret etti.

“SİLİNDİK GİDİYORUZ”

Bir minibüsçü esnafı, “Bizim belimizi büken akaryakıt fiyatları. Fiyatı katlanmayan hiçbir şey yok…Sanayiden küçük bir kesim alacak oluyoruz; 100 liraya aldığımız kesim 500 lira, 1000 lira oldu. Eskiyen tekerimizi yerine güç takıyoruz. Biz silindik gidiyoruz üzere bir durum… Şayet gelecekteki iktidarlar araç alımlarında ÖTV, KDV’yi cüzi bir sayıya indirirse yahut sıfırlarsa biz rahatlayacağız” kelamlarıyla kaygı yandı.

“SERMAYE ÜZERİNDEN VERGİ ALINAMAZ”

Kılıçdaroğlu, “Eğer araç sizin ekmek tekneniz ise, aracınızı aşikâr bir mühlet içerisinde yenileyecekseniz, yenilemede ÖTV, KDV olmamalı. Zira bu sizin ekmek tekneniz, sermayeniz. Sermaye üzerinden vergi alınmaz” diyerek karşılık verdi.

YAŞLI VATANDAŞTAN KILIÇDAROĞLU’NA: MEMLEKETİM SİZE EMANET

Ziyaretleri sırasında Kılıçdaroğlu’nun yanına gelen ve elini sıkan yaşlı bir bayan, “Allah razı olsun, memleketimize sefalar getirdiniz. Memleketim size emanet” dedi. Kılıçdaroğlu, “Emaneti büyüteceğim, hiç telaş etmeyin” cevabını verdi.

“2023’TE ENKAZ DEVRALACAKSINIZ”

Bir genç de Kılıçdaroğlu’nun yanına gelerek, “Geleceğimiz sizin ellerinizde. Lütfen gerekeni yapın. Gelecek telaşı yaşıyoruz daima. Bir yerden bir yere gidemiyoruz, öğrenciyiz. Zorluk içinde yaşıyoruz. Size güveniyoruz. Biz önemli olarak önemsenmek istiyoruz. Gençliğimizi yaşayamıyoruz. Bir enkaz devralacaksınız 2023’te…” diye konuştu. Kılıçdaroğlu ise, “Kısa müddet içinde çözeceğim. Hiç telaş etmeyin” tabirlerini kullandı. Kılıçdaroğlu, elini öpmek isteyen gence müsaade etmedi, sarıldı, ailesine selam söyledi.

“ÖYLE BİR ORTAM YARATACAĞIZ”

Bir esnaf, Kılıçdaroğlu’na, “Suriyelileri gönderiyoruz değil mi?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, “Ondan hiç kaygı etmeyin. 2 yıllık süre… Kendi iradeleriyle gidecekler. O denli bir ortam yaratacağız” karşılığını verdi.

“NEREDEN GELDİLERSE ORAYA GÖNDERECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, esnafın, “İstiladan kurtarın bizi” yakarışına ise, “Kurtaracağız. Yalnızca (Suriyeliler) o değil, Afganlar da var. Afganlar da nereden geldilerse oraya göndereceğiz” halinde karşılık verdi.

“UMUDUMUZ SİZSİNİZ”

Fen Lisesi’nde okuyan son sınıf öğrencisi ise Kılıçdaroğlu’na şu sözlerle keder yandı:

“Hedefim hukuk okumak şu anda ancak bir ümitsizlik var. Üniversiteye gitsek de gitmesek de değişen bir şey olmayacakmış üzere bir ortam var ülkede. Ekonomik durum, eğitim durumu gençleri ümitsizliğe itiyor. Sizden tek isteğim, gençlere umut olun liderim. Gençlere umut olduğunuz sürece bu gençler bu ülkeyi ayağa kaldıracak inşallah. Umudumuz sizsiniz. Bekliyoruz.”

“GENÇLER BU SEFER SANDIĞA GÖMECEK”

Kılıçdaroğlu, “(Ülkeyi ayağa) Kaldıracağız. Lakin asıl rol sizin elinizde. 6 milyon 300 bin genç birinci kere sandığa gidecek, oy kullanacak” dedi. Genç, “Bu sefer gençler sandığa gömecek. Gençlere daha çok kıymet vermenizi istiyoruz” karşılığını verdi.

VATANDAŞTAN KILIÇDAROĞLU’NA MÜZİK

Ziyaretler sırasında Kılıçdaroğlu’nun yanına gelen yaşlı bir vatandaş ise kendi yazdığı şu şarkıyı söyledi:

“AK Parti’ye vermem oyu / Yolum Atatürk’ün yolu / Laiklikten, cumhuriyetten ödün vermem Kemal dayı / Memleketi satarsınız / Tarikata koşarsınız / Cumhuriyeti yıkarsınız / Kemal dayı, Kemal dayı…”

Vatandaş, kelamlarına, “Kemal dayı 50 liralık tütünün neden 310 lira yaptın! Mazotu neden 25 lira yaptın! Kemal dayı günah değil mi?” diyerek devam etti. Kılıçdaroğlu vatandaşın elini tutarak ve gülerek karşılık verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.