Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ODTÜ öğrencilerine: “Bu kutlama hakkınızdır, gözlerinizden öpüyorum”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İhtilal Stadyumu’nda mezuniyet kutlaması yapan ODTÜ öğrencilerine “Bu kutlama hakkınızdır, gözlerinizden öpüyorum” diye seslendi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabında ODTÜ İhtilal Stadyumu’nda öğrencilerin mezuniyet kutlamasından ANKA Haber Ajansı’nın canlı yayın manzaralarını paylaştı ve öğrencilere “Bu kutlama hakkınızdır, gözlerinizden öpüyorum” kelamları ile seslendi.

NE OLMUŞTU?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü İhtilal Stadyumu’nda yapılması planlanan mezuniyet merasimine müsaade verilmemişti. Rektörlük tarafından öğrencilere gönderilen yazıda; farklı kümelerin stadyumu protesto alanına çevireceği istikametinde bilgiler alındığı, mezuniyet merasimlerinin bu nedenle Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacağı duyurulmuştu.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, “Sarayın kayyum rektörleri gençlerin mezuniyet merasimlerini iptal ediyor. Boğaziçi ve ODTÜ öğrencileri, aileleriyle birlikte okullarının klasik yerlerinde merasime katılmalıdır. Bu kararı vermeleri halinde, ben ve milletvekillerimiz onları alkışlamak için orada olacağız. Kimse evlatlarımızın mezuniyet merasimini çalamaz. Ayrıyeten öğrenciler kendi yerlerinde, okuldan bağımsız bir tertip yapmak isterlerse, her türlü lojistik takviyesi vermeye de hazırız. Sarayın kayyum rektörleri; bu haksız, hukuksuz, vicdansız tutumlarınızdan vazgeçin. Öğrencilere şiddet, baskı uygulamayın. Bakın, yapmayın bunu!” açıklamasını yapmıştı.

ODTÜ öğrenciler ve mezunları, yasak kararının akabinde rektörlüğün önünde; “6 Ağustos günü rektörlük mezuniyeti yapmayı üstlense de üstlenmese de İhtilal Stadyumu’nda düzenleyeceğimiz mezuniyetimizi gerçekleştireceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Kılıçdaroğlu da dün akşam yaptığı toplumsal medya paylaşımında; “Rektörlük yerleşkeye girişlere ‘birinci derece aile yakını’ kısıtlaması getirmiş. Bay Kemal tedbiri alıyorlar akıllarınca. Korkmasınlar, öğrencilerimiz gayesine ulaştıysa benim gelmeme gerek yok” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.