Kefir nedir, nasıl yapılır? Kefirin faydaları nelerdir?

Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için birçok yarara sahip olan probiyotikler, bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerdir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin kişiyi hastalıklardan koruduğu ve hastalıkların gelişmesini önlediği, sindirim sistemini düzenlediği gösteriliyor.

Kefir içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak sıhhati için epeyce fayda sağlamaktadır. Süt ve süt eserlerine alerjiniz yahut intoleransınız yoksa her gün 1 su bardağı (200 ml) kefir tüketebilirsiniz.   

KEFİR NEDİR? KEFİR NASIL YAPILIR?

Kefir, özel olan kefir mayası ile inek, koyun yahut keçi sütünün fermente edilmesi ile elde edilen tuzsuz, ekşimsi ve tadı ayrana benzeyen bir içecektir. Sütün faydalarını içermekle birlikte probiyotik içeriği yüksektir. İçeriğinde yüksek protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, A, K, B12 vitaminleri bulunur.   

Probiyotik içeriği yüksek besinlerde birinci akla gelen ve tesiri büyük olan kefiri tüketmeyi nizamlı hale getirmek sağlıklı beslenmenin kıymetli bir modülüdür.    

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?  

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir  

Bağırsaktaki ziyanlı bakterilerin sayısının faydalı bakterilerden fazla olması durumu olan disbiyozisin oluşumunu engelleyerek faydalı bakteri florasını zenginleştirip bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.    

Sindirimi Düzenler  

Sindirim sisteminin sağlıklı ve nizamlı biçimde devam edebilmesi için bağırsaktaki faydalı bakterilerin büyük kıymeti vardır. Probiyotik içeriği yüksek olan kefir tüketimi bağırsak florasını güçlendirip ishal, kabızlık, gaz ve şişkinlik üzere meselelerin önlenmesinde yardımcıdır.    

Cildi Güzelleştirir, Yaraların Düzgünleşmesini Destekler   

Kefirin içerisinde bulunan laktik asit, asetik asit, polisakkaritlerin yara güzelleşmesini hızlandırıcı tesiri bulunmaktadır. Yüksek protein içeriği ve probiyotik zenginliği, hücreleri yenileyici tesir göstererek saç ve tırnak dokularının yenilenmesini sağlar ve birebir vakitte sivilce, egzama vb. cilt rahatsızlıklarının güzelleşmesine katkıda bulunur.   

Kas ve Kemik Sıhhatini Korur  

İçeriğinde yüksek ölçüde kalsiyum minerali bulunan kefir sistemli tüketildiği taktirde kemik gelişimi ve sıhhatine olumlu tesir eder. Orta ve orta üstü yaş kümesindeki bayanlarda sık görülen osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmak için nizamlı olarak kefir tüketimi tavsiye edilmelidir.   

KEFİRİN YAN TESİRİ VAR MIDIR?  

Kefirin insan sıhhatine olumlu tesirleri kanıtlanmıştır. Lakin çok ölçülerde tüketim yahut intolerans, alerji, hastalık varlığında kefir tüketimi kimi tesirler yaratabilmektedir. Kimi bireylerde kefir tüketimi sonrası şişkinlik, midede hassasiyet ve kabızlık yaşanabilmektedir. Bu türlü bir durum yaşandığında kefir tüketimi durdurulduğunda sorunun ortadan kalkıp kalkmadığı gözlemlenmelidir. Böbrek hastalarında yüksek fosfor içeriği sebebi ile kefirin tüketimi sakıncalı olabilir.   

KEFİR TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kefir günün rastgele bir saati tüketilebilir. Lakin demir eksikliği anemisi bulunan şahıslar kalsiyum içeriği yüksek olan kefir ile demir içeriği yüksek besinleri bir ortada tüketmemelidir. Kırmızı et, beyaz et, yumurta, balık ve kuru baklagillerin demir içeriği yüksektir. Bu besinler çoklukla ana öğünlerde tercih edildiği için kefiri orta öğünlerde tüketmek yarar sağlayacaktır. 

 

KEFİR PUDİNG NASIL YAPILIR?

Muzlu Kefir Puding   

1 adet muz   

1 çay kaşığı kakao  

1 su bardağı sade kefir (200ml)  

3 yemek kaşığı chia   

Yapılışı: Muzu çatalla ezip, kakao ile karıştırdıktan sonra kefir ek edilir ve chia tohumları eklenerek büsbütün karıştırılır. Buzdolabında 3-5 saat bekletildikten sonra tüketebilirsiniz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.