Kamu görevlisine benzeyen dublörle dolandırdılar: 226 gözaltı kararı

Yüzlerce kişiyi dolandıran ve devleti milyonlarca lira ziyana uğratan mali kabahat örgütlerine yönelik bu sabah 43 vilayette operasyon başlatıldı. ‘Dümen’ ismi verilen operasyon kapsamında 226 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, 268 kişi de söze çağrıldı.

DUBLÖR KULLANARAK, DAVALARI KAPATMA VAADİNDE BULUNMUŞLAR

Operasyon düzenlenen hata kümelerinin bir vilayette kamu görevlisine çok benzeyen bir kişiyi dublör olarak kullanarak para karşılığında adliyede devam eden soruşturma belgelerini kapatma, dava sürecini yönlendirme ve valilikte tanıdığı olduğu, bu yolla silah ruhsatı ile ehliyet üzere süreçleri çözme vaadinde bulundukları, vatandaşların ferdî bilgilerini yöntemsiz halde kullanarak oluşturulan geçersiz vergi levhaları üzerinden kredi çektikleri, imzalattıkları senetler üzerinde tahrifat yaparak yahut geçersiz senetler üzerinden haksız kar temin ettikleri belirlendi.

EHLİYET İMTİHANINDA JOKER KULLANMIŞLAR

Söz konusu kümelerin ehliyet imtihanlarında ‘joker’ kişi kullanarak diğerlerinin yerine imtihana girdikleri, kurdukları paravan firmalar aracılığıyla piyasaya naylon fatura sürdükleri, yurtdışından getirdikleri düzmece ehliyetleri maddi menfaat karşılığında sattıkları, alışveriş yapma suretiyle piyasaya uydurma para sürdükleri, vatandaşların bilgisi ve isteği dışında hastanelerde isimlerine ek besin, besin desteği ve mama reçete edilerek, reçete edilen ilaçları temin ettikten sonra piyasada spor salonlarına sattıkları tespit edildi.

ÖNCEDEN HABER ALIP KONTROLLERİ HABER VERMİŞLER

Öte yandan şüphelilerin kafe ve restoran stili işletmelere yapılacak sigara kontrollerini evvelden maddi menfaat karşılığı haber verdiği, özel işyerinde çalışmayan işçisi çalışıyor üzere gösterip devletten dayanak primi aldıkları, köylülere köy mezarlığı kurulacağı ve TOKİ’nin konut yapacağı vaadinde bulunarak haksız menfaat elde ettikleri de ortaya çıktı.

Suç kümelerinden birinin Ulusal Emlak toprakları üzerinde maddi menfaat temini ile geçmişe yönelik vatandaşların kullanımı ve kirası varmış üzere temelsiz evrak düzenleyerek “Kamu Dolandırıcılığı”, “Rüşvet”, “İrtikap” ve “Zimmet” cürümlerini işlediği de belirlendi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.