İşte Türkiye’nin icra haritası

CHP’li Gürsel Tekin, UYAP’ın bilgilerine dayanarak 81 ilin icra sayısını açıkladı. İstanbul’da 8.2 milyon icra evrakı var. Öbür vilayetlerimiz de vahim durumda.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in Ulusal Yargı Ağı’na (UYAP) sistemine dayanarak yaptığı araştırma ile Türkiye’nin icra haritasını çıkardı. Son bir yılda icra evrak sayısı yüzde 30 oranında arttı. İcra dairelerinde süreci devam eden evrak sayısı 23 milyon 511 bine çıktı. Gürsel Tekin “Vatandaş boğazına kadar borca battı. 81 ilin 81’inde de ağır bir tablo var” dedi.

2022’nin birinci 4 ayında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 657 bin yeni evrak geldi. Her gün 18 bin yeni belge açılıyor. 16 milyonluk  İstanbul’da, 8.2 milyon icra belgesi var. Nüfusu 4,3 milyon olan İzmir’de ise 1,6 milyon kişi icralık. Ankara’da 2 milyon, Antalya’da 1 milyona yakın evrak bulunuyor.

BORÇ 28.3 MİLYARA ULAŞTI

“Türkiye icralık oldu” diyen Tekin, vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının da 28.3 milyar liraya ulaştığını açıkladı. “Bu tablo yıl sonuna gerçek daha da kötüleşecek” diyen Tekin şunları söyledi: “Artan enflasyon yüzünden milletin borç ödemeye parası kalmadı. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de yalnızca 8 milyon icra belgesi vardı. Artık ise 3 kat artış var. Halk nefes alamaz hale geldi.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.