İstanbul TOKİ müracaatları başladı! 2022 TOKİ konut müracaatları nasıl yapılır?

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ), konut sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlamaya devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul’da TOKİ konutlarını açık artırmayla satışa sunacağını açıklamıştı.

Yapılan açıklamanından akabinde mesken sahibi olmak isteyen vatandaşlar, TOKİ konut müracaatlarına ait ayrıntıları araştırmaya başladı.

Peki, TOKİ müracaatları ne vakit, konut müracaatının akabinde ne vakit kura çekilecek?

TOKİ müracaatları ne vakit, nasıl yapılacak?

İstanbul Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi Projesi ve Beyoğlu Sütlüce Projesinde inşa edilen konutlar için müracaat tarihleri netleşti.

Başvurular, 18 Temmuz tarihinde başladı. 2-3 Ağustos’ta da Türkiye Halk Bankası’nın tüm şubelerinden müracaat alınabilecek.

Gaziosmanpaşa Sarıgöl Projesi kapsamında inşa edilen 110 konut için 2 Ağustos Salı günü saat 10.30’da, Beyoğlu Sütlüce Projesi kapsamındaki 75 konut için ise 3 Ağustos Çarşamba günü saat 10.30’da açık artırma yapılacak.

Toplam 185 konut için TOKİ İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek açık artırmada, “www.emlakmuzayede.com.tr” internet adresinden de canlı yayınla teklif alınabilecek.

Başvuru kuralları nelerdir?

T.C. vatandaşı olması, Projenin bulunduğu il/ilçe sonları içerisinde 1 yıldan az olmamak şartı ile ikamet ediyor olması yahut projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Görev Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması yahut vilayet nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

Toplu Konut Yönetiminden konut satın almamış olması ve Toplu Konut Yönetiminden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Görev Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ilişkin tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir kısmının yahut müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy meskeni ve işyeri hariç) olmaması,(Şehit Aileleri, Harp ve Görev Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)(Başvuru sahibinin paylı olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş kuralı aranmamaktadır.),

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 10.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının besin, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 10.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul vilayetinde gelir koşulu 11.500 TL olarak uygulanmaktadır.),

Bir hane halkı ismine -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- sadece bir adet müracaat yapması gerekmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.