Her yerden para fışkırmıştı! Demir Yumruk operasyonu çarpıcı ayrıntı

Ankara merkezli 29 vilayette gerçekleştirilen ve konutlardan adeta para ve altının fışkırdığı ‘Demir Yumruk’ operasyonda çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Paravan şirket ve uydurma fatura ile 25 milyar liralık vurgunun yapan çete, sokaklarda yaşayan Mustafa G.’nin üzerine şirket kurmuş. Gözaltın alınan evsiz Mustafa G., bin TL karşılığında kimlik bilgilerini tanımadığı şahıslara verdiğini söz etti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatlerle Gayret Şubesi takımları, 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucu demir- çelik bölümünde faaliyet gösteren 3 başka hata örgütüne yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenledi.

Ankara merkezli 29 vilayette, 105 milyar TL’lik geçersiz faturayla kamuyu 25 milyar ziyana uğratan şirketlere yönelik operasyonda, ortalarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da bulunduğu 323 kuşkulu gözaltına alındı.

Suç örtülerinin, demir- çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, daldaki öteki firmaları devre dışı bırakarak inhisar olmaya çalıştıkları, geçersiz fatura düzenleyerek 3’üncü bireyler üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız yarar sağladıkları belirlendi.

‘MAĞDUR OLDUM’

Gözaltına alınan şüphelilerden Mustafa G., savcılık tabirinin akabinde hür bırakıldı. Mustafa G., tanımadığı şahıslarla para karşılığı kimlik bilgilerini paylaştığını belirterek,

“İzmir’de fuarda gezerken yanıma tanımadığım arkadaşlar geldi. Benim üzerime şirket açacaklarını söyleyerek bin lira para teklif ettiler. Ben de sokaklarda kaldığım için kabul ettim. ‘2 ay sonra şirket kapanacak’ demişlerdi. Lakin ben 2 ay sonra bunlara ulaşamadım. Mağdur oldum.

Ankara’da üzerime şirket açılmış. Ben 2 ay sonra vergi dairesine gittim, vergi dairesinde şirket açıldığını öğrendim. Vergi şifremi değiştirdim. 2 sene sonra kuşkulu olarak gözaltına alındım, mağdurum. Sözümü verdim, geri gidiyordum. Şirketi kapattırmak için Ankara’ya geldim. Şirketi kapatamadım” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.