Hacılar Hz. Muhammed’in kenti Medine’de

Türkiye’den kutsal topraklara hareket eden ve birinci olarak Cidde üzerinden Mekke’ye gelen hacı adayları, misyonlarını tamamlamalarının akabinde dünden itibaren kutsal topraklardaki ikinci durakları olan Medine’ye geçmeye başladı.

Mekke’nin yaklaşık 450 kilometre kuzeyinde Hicaz bölgesinde yer alan Medine, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’e (sav) Mekke’den hicretinde kucak açtığı için İslam dünyasında kıymetli bir pozisyonda bulunuyor.

Hac farizasını yerine getiren hacılar, Mekke’den sonraki ikinci durakları olan Medine’de otellerine yerleşmelerinin akabinde öncelikle Mescid-i Nebevi’ye (Peygamber’in mescidi) giderek Hazreti Peygamber’i selamlıyor.

Hazreti Muhammed’in inşaatında şahsen çalıştığı Mescid-i Nebevi’de Müslümanlar, evvel Hazreti Peygamber ile Hazreti Ebubekir ve Hazreti Ömer’in kabirlerinin yer aldığı Hücre-i Saadet’i selamlıyor, sonrasında ise İslam Peygamberi’nin kabri ile minberi ortasındaki Ravza-i Mutahhara’da namaz kılıp dua ediyor.

“BİZİ BİZ EDEN BEDELLERİ SON NEFESE KADAR YAŞATACAĞIZ”

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Ulvi Cet, Hazreti Muhammed’in hicret ettiği ve Yesrib iken Medine-i Münevvere’ye dönüştürdüğü mübarek bir beldede bulunduklarını anımsattı.

Medine’nin, Hazreti Muhammed’in duasına mazhar olan ve kendisinin şahsen alın teri ve arkadaşlarıyla inşa ettiği Peygamber mescidine mesken sahipliği yaptığını lisana getiren Cet, “Burası İslam medeniyetinin oluşturulduğu, temellerinin atıldığı, İslam’ın hoş ahlak dini olduğunun vurgulandığı mübarek bir yer.” sözünü kullandı.

Hacıların, Medine-i Münevvere’ye yalnızca Hazreti Muhammed’i ziyaret etmek üzere geldiklerini, salavat getirerek Peygamber’e olan bağlılıklarını, biatlarını yenilediklerini anlatan Cet, şöyle devam etti:

Önemli olanın bu rahmeti hayatın kalan kısmına yansıtabilmek olduğuna vurgu yapan Cet, şunları kaydetti:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.