Global piyasalar, Powell’ın Jackson Hole’de yapacağı konuşmaya odaklandı

Çin ile ABD’nin, Amerikalı regülatörlerin New York borsasına kote Çin şirketlerini denetlemesi konusunda muahedeye yakın olduğu haberleri, dün mali teşvik paketi duyurusuyla Asya borsalarında oluşan müspet havanın bugüne taşınmasını sağladı. Muahedenin gerçekleşmesinin, birçok Çinli şirketin Amerikan borsasından çıkarılması tehdidini önleyebileceği belirtiliyor.

Buna rağmen Fed Lideri Powell’ın gelecek devir para siyasetlerine ait Jackson Hole’da yapacağı değerlendirmeler öncesi ABD ve Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları satıcılı seyrediyor.

Powell’ın bugün yapacağı konuşmada, enflasyonla çaba konusunda taahhüdü yinelemesi beklenirken, satır ortalarında verilecek bildirilerin tonunun fiyatlamalara taraf vermesi bekleniyor. Para piyasası fiyatlamalarında, hafta başında yüzde 50’lere kadar inen Fed’in eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırım ihtimali, halihazırda yüzde 61,5’e yükselmiş durumda…

Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmeleri ise bankanın gelecek ayki toplantısına yönelik belirsizlikleri gündemde tuttu. Kansas City Fed Lideri Esther George, bankanın gelecek ay faiz oranını ne kadar artıracağını varsayım etmek için çok erken olduğunu, enflasyon ve iş gücü piyasasına ait kıymetli dataların şimdi gelmediğini söyledi.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ile Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker da George’nin açıklamalarını destekleyici söz kullanarak, faiz artırımının 50 baz puan mı 75 baz puan mı olacağına karar vermediklerini bildirdi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard ise para siyasetine ait şahin değerlendirmelerde bulunmaya devam etti. Bullard, yüksek enflasyonun birçok kişinin iddiasından daha kalıcı olmasını beklediğini ve faiz oranlarının şimdi fiyat baskılarını azaltmaya başlayacak kadar yüksek olmadığını söyledi.

Makroekonomik bilgi tarafında, dün ABD iktisadının ikinci çeyreğe ait daralma verisi yüzde 0,6’ya revize edildi. Öncü varsayımlarda, ülke iktisadının yüzde 0,9 daraldığı bildirilmişti. ABD’de haftalık işsizlik müracaatları ise beklentilerin tersine düşüş göstererek 243 bine geriledi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,98, S&P 500 endeksi yüzde 1,41 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,67 kıymet kazandı. Dolar endeksi dün 108’in altını görse de bugün yine 108,5’te dengelendi. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise dün 2 ayın en yüksek düzeyi olan yüzde 3,12’den düşüşe geçerek yüzde 3,05’e geriledi.

Avrupa’da güç krizi gündemin odağındaki yerini korurken, Hollanda’da eylül vadeli doğal gaz fiyatları 316 avroyu test etti. Artan fiyatlar nedeniyle önde gelen kimi şirketler, geleceğe dönük projeksiyon yapamamaları nedeniyle üretimi kısarak kapasiteyi düşürme kararı almaya başladı. Dün açıklanan Almanya’da Ifo İş Ortamı İtimat Endeksi de ağustosta 88,5 puanla Haziran 2020’den bu yana en düşük düzeye gerileyerek, iş ortamında bozulmanın sürdüğünü teyit etti. Öte yandan Almanya iktisadı, ikinci çeyrekte yüzde 0,1 büyüdü.

Bu gelişmelerle dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,11 ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,39 yükselirken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 geriledi. Avro/dolar paritesi, dün yüzde 1’in üzerini test etmesine rağmen bu düzeylerde kalıcı olamadı ve yine 0,9960 düzeyine geri çekildi.

Asya tarafında geçen haftadan bu yana Çin Merkez Bankası’nın attığı siyaset adımlarının mali teşvik paketi ile desteklenmesi yatırımcı risk iştahını artırırken, bugün New York borsasına kote şirketlere ait çıkan haberlerle bölge borsalarında müspet hava devam etti. Japonya’da açıklanan bilgiler ülkede enflasyonun ağustosta evvelki aya nazaran 0,4 puan artarak yüzde 2,9’a yükseldiğini ortaya koydu. Ülkede yüzde 2’lik amacın üzerine çıkan enflasyona rağmen çok gevşek para siyasetinin sürdürülmesi beklenirken, Japonya Merkez Bankası yetkilileri de faiz artırma üzere bir rekabete katılmanın vakti olmadığını belirtti.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,7 kıymet kazandı.

Yurt içinde dün, Borsa İstanbul’da bankacılık kesimi öncülüğünde yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, yüzde 2,50 paha kazanarak 3.136,77 puan ile kapanış rekoru tazeledi. Dolar/TL ise dün yüzde 0,09 artışla 18,1678’den kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,1770’ten süreç görüyor.

Analistler, yatırımcıların merkez bankalarının aksiyonlarına ait daha fazla netlik beklediğini belirterek, bugün Jackson Hole İktisat Siyasetleri Sempozyumu kapsamında Powell’ın yapacağı değerlendirmelerin piyasaların taraf tayininde tesirli olacağını söyledi.

Bugün yurt içinde data gündeminin sakin olduğunu, ABD’de şahsî gelir ve harcamalar ile Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi’nin izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.150 ve 3.200 düzeylerinin direnç, 3.050 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.