Finlandiya Başbakanı’ndan Türkiye açıklaması

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, İtalya’yı ziyaret eden Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’den bahisle ilgili açıklama geldi.

İtalya’nın başşehri Roma’yı ziyaret eden ve İtalyan mevkidaşı Mario Draghi’yle görüşen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, İtalya basınına yaptığı açıklamada Türkiye’yle yaşanan NATO uyuşmazlığına değindi.

Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik için resmi müracaatta bulunurken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iki ülkeyi veto edecekleri tarafındaki açıklaması askeri ittifak içinde büyük tartışma yarattı.

Marin, açıklamasında bu bahsin diyalog yoluyla çözüleceğine inandığını belirterek “Bence bu basamakta sakin kalmak, Türkiye’yle ve öbür üye ülkelerle görüşmeler yapmak, var olabilecek soruları yanıtlamak ve yanlış anlaşılmaları düzeltmek önemli” dedi.

Corriere della Sera gazetesine konuşan Marin ayrıyeten, NATO’nun Finlandiya topraklarına nükleer silah yerleştirme ve kalıcı üs kurma planı olmadığını da söyledi.

“İTALYA ARABULUCU OLMAK İSTİYOR”

BBC Türkçe’nin haberine nazaran İtalya basınında, Roma idaresinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’yi ikna edebilmek için arabuluculuk yapma niyetinden de kelam edildi. La Stampa gazetesindeki bir tahlilde, “Marin, Ankara’nın vetosunu önlemek için ABD ile birlikte arabuluculuk yapan İtalya’nın yardımına güveniyor” dendi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bugün Washington’da ABD Lideri Joe Biden’la görüşecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.