Fahrettin Koca, 81 ilin sıhhat müdürleri ile bir ortaya geldi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 Vilayet Sıhhat Müdürü ile ‘Beyaz Reform’ gündemi ile Ankara’da bir ortada geldi.

Geniş kapsamlı toplantıda, Beyaz Reform’un tüm ayrıntıları masaya yatırıldı, vilayet sıhhat müdürlerinin soru ve görüşleri alındı. Bakan Koca konuşmasına, “Bugün ağır bir programla tüm genel müdürlüklerimizin sunumlarını dinleyecek, sorularınızı soracak, süreçler hakkında yerinden net yanıtlar alacaksınız. Yarın döneceğiniz illerinizde en âlâ hizmeti verebilmek için çalışacaksınız. Bugün yaptığımız şey, merkezimizde şahsen bulunarak Bakanlığımız siyaset ve stratejilerini yerinde teneffüs etmektir.” sözleri ile başladı.

“Her şey değişirken sistemimizin statik kalması mümkün değildi”

Açılan yeni sayfaya gereksinim duyulmasının birçok nedeni olduğunu belirten Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarına şu tabirler ile devam etti:

“2000’li yılların başında başlayan sıhhatte dönüşüm programı ile büyük bir atılım yapılmış ve vatandaşlarımızın sıhhat hizmetlerine ulaşmasının kolaylaştırılması sağlanmıştı. Sıhhat çalışanlarımızın ise çalışma şartlarında değerli iyileştirmeler yapmak üzere bir dizi proje hayata geçirilmişti. Bu yenilikler ile çalışma şartlarımızı ve verdiğimiz hizmetin kalitesini artırmayı başardık. Dünya değişti. Çalışma şartları değişti. Hizmet algısı değişti. Her şey değişirken sistemimizin statik kalması mümkün değildi.


“Değişim ve güncelleme kaçınılmaz hale gelmişti”

Yeni nizama ve çağın koşullarına uygun olarak daima birlikte güncellenmek zorundaydık. Sıhhat çalışanlarına karşı uygulanan şiddet olayları artmıştı. Haksız malpraktis davaları ile tabiplerimiz mali yükü çok büyük davalara maruz kalmaya başlamış, bu mevzu adeta kimi kesitler için bir ekmek kapısı haline gelmişti. Özlük haklarımız temel gereksinimlerimizi karşılamakta zorluk çektiğimiz bir hal almıştı. Yıllardır uygulanan performans sisteminde adaletsizlikler yerleşmiş ve az kişiyi çok, çok kişiyi az mutlu eder bir hal almıştı. Özetle değişim ve güncelleme kaçınılmaz hale gelmişti.

“Beyaz olan aldığımız eğitim, alın terimiz, tabip önlüğümüzdür”

İşte biz bu adımı atarak Beyaz Islahatı başlattık. Bu alelade bir terim ya da slogan değildir. Beyaz olan aldığımız eğitim, alın terimiz, doktor önlüğümüzdür. Islahat ise yine inşa sürecidir.”

Beyaz Reform’un üç sacayağı

Bakan Koca, Beyaz Reform’un üç sacayağı olduğunu vurguladı ve şunları kaydetti:

“Bunlardan birincisi tabiplerimiz ve sıhhat çalışanlarımız. Bu adım için üç kritik atak yaptık. Bunlar, Sıhhatte şiddet yasasını çıkarmak, Malpraktis yasasını çıkarmak ve özlük haklarını tekrar düzenleyen yeni emeklilik ve teşvik sistemini hayata geçirmektir. Bu adımda somut sonuçlar aldık.

Sizlerden ve tabip arkadaşlarımdan gelen geri bildirimler bu istikamette.

İkinci sacayağı ise vatandaşa verdiğimiz hizmete erişimin kolay, tesirli, inançlı ve emniyetli olmasıdır. Sıhhat çalışanlarımızın memnuniyeti sıhhat hizmetinin her kademesini güzelleştirir demiştim. Artık sizler ismine verdiğim bu kelamın hayata geçme vaktidir. Vatandaşlarımızın sıhhat hizmetine ulaşımını kolaylaştırmak, problemini en kısa müddette çözmek artık bizlerin birincil sorumluluğudur. Hastanelerimize müracaat eden hiçbir vatandaşımızı geri çevirmeden en güzel hizmeti en kısa müddet ve en aktif maliyetle veren bir dinamizme muhtaçlığımız var. Bundan sonra en kıymetli gündemimiz budur.

Üçüncü sacayağı ise birinci iki ayağın sürdürülebilir kılınmasıdır. Başlatılan bu yeni hareketi kalıcı ve sürdürülebilir kılmadıkça başarılı olamayız. Sıhhat çalışanlarımızın beklentisinin birçoklarını karşıladık. Sırada vatandaşın beklentisini karşılamak var. Sizlerden istirhamım, bu mevzuya azami hassasiyet göstermenizdir. Bu iki mevzuyu daima güncellemek ve dinamik tutmak zorundayız. Önlüğümüzün beyazına yakışır bir ıslahatı gerçekleştirmek fakat sizlerin dayanağı ile mümkün olacak.”

“Sizler sıhhat ordumuzun vilayetlerimizdeki komutanlarısınız”

Beyaz Islahatın birlikte başarılabilecek bir hareket olduğunu söz eden Bakan Koca, vilayet müdürlerinden sürece faal katkı istedi.

“Her etapta tüm olumlu ve olumsuz geri bildirimleri vaktinde bize iletmeniz son derece değerli. Direkt bana, bakan yardımcılarıma ve genel müdürlerime her vakit ulaşabilirsiniz.” diyen Sıhhat Bakanı Koca kelamlarını, “Sizler sıhhat ordumuzun vilayetlerimizdeki komutanlarısınız. Omuzunuzdaki yükün farkında olun.

“Enerjiniz, azim ve kararlılığınız yüksek olmak zorunda”

Vatandaşımızın bizden beklediğini sizlerin komutanız olmadan sağlamamız mümkün değil. Gün silkinip işe canla başla koyulma günüdür. Gücünüz, azim ve kararlılığınız yüksek olmak zorunda. Benim sizlere olan itimadım tamdır. Sizler benim vilayetlerdeki yüz akımsınız. Buna uygun hareket edeceğinize inanıyorum.” diyerek bitirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.