Enerjide kışın sıkıntı yaşanır mı?

Dünya’da enerji krizinin yaşandığı bi dönemde akıllardaki sorun Türkiye’de de enerji konusunda bir sıkıntı yaşanır mıydı? Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu bir sıkıntı yok dedi.

Peki Türkiye’nin hazırlıkları ve mevcut adımları neler?

Özellikle uzun dönemli doğal gaz anlaşmaları eli rahatlatan unsurların başında geliyor. Türkiye’nin Rusya, İran ve Azerbaycan ile anlaşmaları var.

Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için son olarak da Azerbaycan ile yapılan yeni anlaşma devreye girdi. Gaz Bakü-Tiflis-Erzurum Hattı’ndan gelecek. Bu anlaşma ile 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticareti yapılacak. Ve anlaşma 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacak.

Ama sadece bu değil. Yer altı doğal gaz depolama, LNG yani sıvılaştırılmış doğalgaz depolama sistemleri ve FSRU yani yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi tesisleri var. Bunlar da sistem besleyen kaynaklar.

İleriye yönelik projelerin başında ise Karadeniz’deki gaz keşifleri var. Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileriyle, Karadeniz keşfiyle enerji tarihinde yeni bir dönem başladı. 540 milyar metreküplük keşfedildi. Hedef ise gazın 2023’te sisteme bağlanması ve peyder pey gazın sisteme giriş yapması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir