Elon Musk açıkladı; otonom sürüş artık daha pahalı!

Sürücüsüz otomobiller her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor. Bu konuda en önemli teknolojilere sahip firmalardan bir tanesi ise Tesla. Şirket, sunduğu Tam Otonom Sürüş (FSD) sistemi ile kullanıcılarına sürücüsüz yolculuk deneyimi yaşatıyor. Tabi ki bu sistemin ise bir maliyeti var.

Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi artık 15 bin dolar

Tesla, bu yıl ikinci kez Tam Otonom Sürüş (FSD) özelliğinin fiyatını artırma kararı aldı. Şirket CEO’su Elon Musk, sürücü yardım yazılımının ön maliyetinin 5 Eylül’de 15.000 dolara yükseleceğini açıkladı. Otomobil üreticisi, bu tarihten önce verilen siparişlerde ise mevcut 12.000 dolarlık fiyatı uygulayacak.

Şirketin FSD teknolojisinin abonelik planları hakkında ise henüz bir açıklama yapılmış değil. Tesla, tam otonom sürüş teknolojisine sahip araç sahiplerinden aylık 199 dolarlık abonelik ücreti talep ediyor. Bu teknolojinin araçlara eklenmesi için fazladan 3 bin dolar isteyen firma, aylık ücretler konusunda ise henüz bir açıklama yapmadı.

Tesla, Tam Otonom Sürüş özelliğinin fiyatını yıllar içinde sürekli olarak artırdı. Şirket, FSD’yi Autopilot’tan ayrı bir seçenek olarak sunmaya ilk başladığında, yapılandırma sırasında yazılımı eklemek için tüketicilerden 5 bin dolar talep ediyordu. Bu sistemi sonradan araçlarında kullanmak isteyenler ise 7 bin dolar ödemek zorunda kalıyordu.

Bu yılın başında ise FSD için istenen ücret 10 bin dolardan 12 bin doalr seviyesine çıkmıştı. Elon Musk, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada bu miktarın çok ucuz olduğunu belirtti. Şirket artan enflasyon ile birlikte bir yıl içerisinde FSD için istenen ücrete ikinci kez zam yapmış oldu.

Tam otonom sürüş teknolojisi artık yavaş yavaş hayatımızın bir parçası haline geliyor. İlerleyen dönemde daha fazla otomobil bu tür teknolojilere ev sahipliği yapacak. Peki siz Tesla’nın tam otonom sürüş teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.