Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gurur verici bir eser oldu

Türkiye’nin 57. havalimanı açıldı.

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Rize’deki merasime Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ve Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici de katıldı.

ERDOĞAN: ÜLKEMİZDEKİ HAVALİMANI SAYISINI 57’YE ÇIKARDIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, eser ve hizmet siyasetlerinin son örneği olan bu havalimanının sıradan bir yatırım olmadığını belirterek, dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı olduğunu, bunlardan ikisinin Türkiye’de bulunduğunu anımsattı. Erdoğan, Türkiye’deki havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardıklarını söyledi.

“GURUR VERİCİ BİR ESER OLDU”

Sıfırdan yapmışçasına yeniledikleri havalimanları da bulunduğunu anlatan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 5 yılda, 4,4 milyar liralık bir yatırımla tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, takviye üniteleri ve öteki üniteleriyle hakikaten gurur verici bir eser oldu. Fakat şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Artık buradan Rizeli hemşehrilerime sesleniyorum, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum, bu uçaklar boş gidip gelirse bu doğal ne Rizeli’ye yakışır ne Artvinli’ye yakışır. Şu anda gerek uçak sayısı, gerekse bütün bu maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor, demek ki Rizeli hemşehrilerim, Artvinli hemşehrilerim, bu uçakları doldurmalı ki ona nazaran de bu gidiş gelişler çok daha farklı bir formda devam etsin.”

”BU ESER HAVA YOLU ULAŞIMINDA ALINAN ARANIN SEMBOLÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanındaki binaların giriş kapısından kulesine kadar tüm mimarisinin bölgenin özelliklerine uygun halde tasarlandığını ve yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin kalkınmada ve bilhassa de hava yolu ulaşımında son 20 yılda katettiği aranın sembolü olarak gördüğüm bu eser, ne dağların ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir. Doğu Karadeniz’in hakikaten güçlü coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı komşumuz Gürcistan’ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sonlarının en uç noktasına kurduğumuz bu havalimanı, insanımıza vakitten yakıta, trafik kazalarından emisyon gazı azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayırahim için ziyarete gelenler yanında bölgenin hoşluklarını görmek isteyen herkese Rize, Artvin artık bir uçak bileti uzaklığındadır.”

Yalnızca bununla kalmadıklarını ve son 20 yılda Rize’ye 25 milyar lira fiyatında yatırım yaptıklarını lisana getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Eğitimde inşa ettiğimiz iki bin adet yeni dersliğin yanında bugün 16 bin öğrencinin tahsil gördüğü üniversitemizi kentimize kazandırdık. Üniversite öğrencilerimiz için 5 bin 500 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 92 adet spor tesisi yaptık. Gereksinim sahibi hemşehrilerimize toplam 1,1 milyar lira fiyatında toplumsal yardım aktardık. Sıhhatte, toplamda 911 yataklı hastanelerin de ortalarında bulunduğu 28 sıhhat tesisini kentimize kazandırdık. TOKİ eliyle Rize’de 4 bin 918 konut projesini hayata geçirdik. Geçtiğimiz yıl üzücü bir sel felaketiyle karşı karşıya kalan Rize’mizde tüm afetzede kardeşlerimize eskisinden daha hoş köy konutları, meskenler ve çay alım merkezleri yapıyoruz.”

Güneysu Millet Bahçesi’ni yıl sonuna kadar vatandaşların hizmetine sunacaklarını lisana getiren Erdoğan, bölünmüş yol uzunluğunu 20 kilometreden 190 kilometreye çıkardıklarını hatırlattı.

“ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Ovit Tüneli ve temas yolları, Hurmalık Tünelleri ve temas yollarıyla, Salarha Tüneli’ni tamamlayarak hizmete sunduklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Rize’nin turizm potansiyelini pahalandırmak ve tabiat turizmi potansiyelini ortaya çıkarmak için de değerli çalışmalar yürütüyoruz. Kaçkar Dağları Ulusal Parkı’nı halkımızın kullanımına açtık. Bölgemizi Karadeniz’in lojistik kavşak noktası ve üs bölgesi yapacak İyidere Lojistik Limanımızın da imali sürüyor. Son 20 yılda inşa ettiğimiz 68 taşkın müdafaa tesisiyle 121 yerleşim yeri ve 17 bin dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Endüstride, kentimize bir organize sanayi bölgesi ve 3 sanayi tesisi site olarak kazandırdık. Güçte, Rize’ye, Güneysu’ya, Ardeşen’e, Çayeli’ne, Fındıklı’ya, Pazar’a, Kalkandere’ye, Derepazarı’na, İyidere’ye doğalgaz arzını sağladık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin’e son 20 yılda 40 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek eğitimde 750 yeni derslik inşa ettiklerini, kente Çoruh Üniversitesini kazandırdıklarını ve yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini 3 bin 600’e ulaştırdıklarını söyledi. Artvin’de 7 gençlik merkezi ve 21 spor tesisinde gençlere hizmet verildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gereksinim sahibi vatandaşlara toplam 680 milyon lira meblağında kaynakla dayanak olduklarını belirtti. Sıhhatte 10’u hastaneden oluşan 16 sıhhat tesisi inşa ettiklerini de anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“TOKİ kanalıyla Artvin’de 2 bin 964 konut projesini hayata geçirdik. Bölünmüş yol uzunluğunu 22 kilometreden 80 kilometreye çıkardık. En uzun ikinci çift tüplü tünelimiz olan Cankurtaran Tüneli’ni hizmetinize sunduk. Ülkemizin en süratli akan ırmağı olan Çoruh üzerine Muratlı, Borçka, Deriner ve son olarak Yusufeli Barajı’nı gerdanlıklar üzere taktık. Yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat güç üretecek Yusufeli Barajı’nda inşallah su tutma evresine kadar geldik. Artvin kent girişinde, içinde her türlü toplumsal ve kültürel tesisin yer aldığı Çoruh Parkı’nı inşa ettik.

Artvin ve ilçelerinde toplam 69 taşkın müdafaa tesisini tamamladık. Bütün bunları niye anlatıyorum, biliyor musunuz Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın hayat standartlarını, batıdaki kentlerimiz düzeyine hatta onların da ötesine geçirdik. Ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Şu anda karşımdaki topluluğu görüyorsunuz değil mi Bu heyecanı görüyorsunuz değil mi Artık hiç kimsenin eğitim, sıhhat hizmeti, geçim kederi için diğer yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla hasretiyle yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık.”

”KABINA SIĞAMAYAN KARADENİZLİLERE YAKIŞAN BUDUR”

Bölgenin asırlık kaygısı olan göç probleminin tahlili yolunda muhtaçlık duyulan imkanları sağladıklarını belirten Erdoğan, “Bu altyapının üzerinde tarımdan ticarete, eğitimden turizme her alanda bölgemizin sahip olduğu potansiyeli kıymetlendirmek artık sizlerin elindedir. Karadeniz beşerinin çalışkanlığı, kabiliyeti, azmi, yenilikçiliği bu imkanlarla bir ortaya geldiğinde burada değil, bölgenin, tüm Türkiye’nin ufkunu açacak geleceğini şekillendirecek işler başarılacağına inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında emeğiyle, çabasıyla, hüneriyle, hem kendi hayatını kazanan hem yaşadığı yere katkı sağlayan, kabına sığamayan Karadenizlilere yakışan budur” dedi.

Baba-ata topraklarını ihya etmek için harekete geçen her vatandaşın yanında yer almayı sürdüreceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“İnşallah bölgemiz, büyük ve güçlü Türkiye amacımızın, 2053 vizyonumuzun, evlatlarımıza miras bırakacağımız aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir. Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma seyahati, hem iki asırlık kendi tarihi hem tüm dost ve kardeşleriyle bölgesi için büyük bir muvaffakiyet kıssasıdır. Bu o denli bir muvaffakiyet kıssasıdır ki içinde hem emperyal güçlerin sömürü tertibine karşı verilen çabayı hem de merhum Akif’in ‘Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.’ mısrasıyla söz ettiği ruhu barındırır.

İşte ben karşımda artık sizleri bu türlü görüyorum. Bunu Karabağ’da ispatladınız. Bunu Libya’da ispatladınız. Ve inanıyorum ki Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler-Dereler’de bütün terör örgütlerine karşı ispatladınız. Şehitlerimiz geldi ancak biz biliyoruz ki ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ İşte milletimiz evvel istiklalini kazanıp yeni devletini kurarak akabinde da her biri başka bir azim timsali olan demokrasi ve kalkınma adımlarıyla işte bugünkü düzeyine gelmiştir.”

“BİZİ YILLARCA MİLLETLERARASI KUMPASLARLA OYALADILAR”

Kendi güvenlikleri ve refahları için tüm dünyayı zapturapt altında tutmak için her yola başvuranların birinci maksadında sürekli Türkiye’nin yer aldığını belirten Erdoğan, “Çünkü Türkiye zihinlere ve ayaklara vurulan zincirlerinden kurtulup kendi medeniyet ve tarih misyonunu sahiplendiğinde başka toplumların da onu izleyeceğini biliyorlardı. Bunun için bizi yıllarca tek parti faşizmiyle, vesayetin sinsi oyunlarıyla siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkla, darbelerle, terör örgütleriyle, milletlerarası kumpaslarla oyaladılar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rahmetli Menderes’ten Özal’a bu oyunu bozacak adımı atmaya kalkanları idam sehpasıyla, prestij suikastlarıyla cezalandırma yoluna gittiler. Kalbi millet ve memleket için çarpan merhum Erbakan’ı ve merhum Türkeş’i de iftiralarıyla yıldırmaya çalıştılar. Biz de ülkeye ve millete hizmet ederken birebir yollardan geçtik. Milletimiz, senaryoyu çözdüğü için girdiğimiz her çabada işte bugün olduğu üzere yanımızda yer aldı” tabirlerini kullandı.

“BUGÜNKÜ KAHIRLARI DA TEKRAR BİZ ÇÖZECEĞİZ”

Cumhur İttifakı olarak bugün tıpkı çabayı sürdürdüklerini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi soruyorum, 2023’e bu ruhla hazır mıyız? Hazırlanıyor muyuz? Durmak yok, yola devam diyor muyuz? Türkiye’nin, Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023’e atfettiğimiz gayelerine ulaşmasını engelleme uğraşlarını beraberce izliyoruz. Palavranın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdiği bir iklimde, ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. Global idare ve iktisat sisteminin kökünden sarsıldığı bir periyotta, biz yatırımla, gördüğünüz üzere istihdamla, üretimle, ihracatla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Medeniyetimize ve kültürümüze taban tabana zıt bir biçimde yabancı düşmanlığı tohumlarını bünyemize ekmek için her türlü ahlaksızlığı sergileyenlere karşın bu çabayı muvaffakiyete ulaştıracağız. Buna var mıyız Sağ olasınız. Yeminli Türkiye düşmanlarının değirmenine su taşımayı siyaset sananların gafletlerine ve hatta ihanetlerine karşın bu bayrağı daima daha üste dikmek için yolumuza devam edeceğiz. Milletimizin asırlık geri kalmışlığının, ihmalinin, yoksulluğunun, hak ve özgürlük arayışının dermanını nasıl biz bulmuşsak bugünkü külfetleri da tekrar biz çözeceğiz. Bunun için bizden öteki kimsenin vizyonu, programı, projesi en değerlisi de niyeti yok. Tek vaatleri Türkiye’yi her şeyiyle eskiye döndürmek, arbede etmek, kaos çıkarmak, yıkmak, emperyal nizama uydurmak olanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Teneke gürültüsünden öte manası olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların mükteseplerini de çaplarını da gerçek yüzlerini de en yeterli sizler biliyorsunuz.”

“MİLLETÇE MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Erdoğan, “Eksikliklerimiz yok mudur? Elbette vardır. Hatta yanlışlarımız olmamış mıdır? Elbette olmuştur lakin Türkiye’ye yaşattığımız asırlık atılımların yanında, bunlar devede kulak misalidir” diye konuştu.

Dünya ve bölgenin siyasi, ekonomik, askeri ve toplumsal krizlerin yol açtığı bir ateş çemberinden geçerken ülkeyi en üst düzeye çıkarma sorumluluğunun hakkını vermeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, “Dün yaptık, bugün de yapacağız. Dün başardık, bugün de başaracağız. Dün üstesinden geldik, bugün de geleceğiz. Zira Türkiye tahminen 100 yılda bir bu türlü fırsatlar yakalıyor. Daha evvel tekraren bu fırsatları elimizden aldılar lakin bu kere tıpkı hüsranın tekrar yaşanmasına milletçe müsaade vermeyeceğiz” tabirlerini kullandı.

Global krizin Türkiye’ye tesirlerini azaltmak için çok taraflı bir program uyguladıklarını vurgulayan Erdoğan, üretim ve istihdam tarafında işlerin planladıkları üzere gittiğini söyledi. Erdoğan, hayat pahalılığıyla çabayı de bir yandan gelirleri artırarak başka yandan enflasyonu dizginleyerek sürdürdüklerinin altını çizdi.

2022 YILI YAŞ ÇAY ALIM FİYATI

Erdoğan, Trabzon’dan bu tarafa olan bölgenin en kıymetli gelir kaynağının çay üretimi olduğunu belirterek 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün üzerinde bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını da yüzde 130’un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylelikle üreticilerimiz çaylarını geçen yıla nazaran desteklemeyle birlikte ortalaması yüzde 75’e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Yeni yaş çay alım fiyatımızın bölgemize ve hemşerilerime iyi olmasını diliyorum.

Bir müjde de İkizdere ve Çamlıhemşinli çay üreticilerine vermek istiyorum. Günde 100’er ton kapasiteye sahip 5 binin üzerinde üreticimize hizmet verecek İkizdere ve Çamlıhemşin çay fabrikalarının inşaatları şu anda projelendirildi. Bu fabrikalarımız inşallah önümüzdeki kampanya periyodunda çay alımına ve üretimine başlayacak. Yeni çay fabrikalarımızın da güzel olmasını diliyorum.

Artvin Arhavili vatandaşlarıma uzun müddettir bekledikleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanının kamulaştırılmasıyla ilgili bir müjde vermek istiyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile öbür kurumlarımıza Arhavi OSB’nin kamulaştırması çalışmalarının hızla tamamlanması talimatını verdim. Artvinli yatırımcılarımızın altyapı ve üstyapı tesislerinin inşası ile birlikte bu organize sanayi bölgemizi süratle ayağa kaldırarak bölgemizin en değerli üretim merkezlerinden biri haline getireceklerine inanıyorum.”

ALİYEV: TÜRKİYE, BUGÜN DÜNYA ÇAPINDA BİR GÜÇ MERKEZİDİR, KELAM SAHİBİDİR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise merasimde yaptığı konuşmasında, Türkiye’de bir daha bulunmaktan büyük bir memnunluk duyduğunu söyledi.

Türkiye’nin günden güne geliştiğini vurgulayan Aliyev, “Türkiye, bugün dünya çapında bir güç merkezidir, kelam sahibidir. Ülke içinde de büyük projeler icra etmeye kadirdir. Bunlar ortasında havalimanları, barajlar, yollar, okullar, hastaneler var. Bütün bunlar Türkiye’nin gücünü gösteriyor” tabirini kullandı.

Aliyev, İkinci Karabağ Savaşı’nın birinci gününden son gününe kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının Azerbaycan’ın yanında olduğunu vurgulayarak, bu savaşın iki ülkenin “ortak tarihi” olduğuna dikkat çekti.

”HEM DOSTUZ HEM KARDEŞİZ HEM DE ARTIK RESMEN MÜTTEFİKİZ”

Karabağ Savaşı’nda Türkiye’nin takviyesini unutmayacaklarının altını çizen Aliyev, Karabağ’ın imarı için Türkiye ile çalıştıklarını lisana getirdi.

Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan ortasında imzalanan Şuşa Beyannamesi ile iki ülkenin bağlarını müttefiklik düzeyine çıktığına işaret ederek, “Hem dostuz hem kardeşiz hem de artık resmen müttefikiz. Bu siyaset, atalarımızdan kalan mirastır” dedi.

Birinci sefer Rize’ye geldiğini belirten Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kentin cennete benzediğini söylediğini aktardı.

Aliyev, “Rize, Türk dünyasına büyük önder ve kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ı bahşetmiştir, size minnettarız. Bütün Türk dünyası sizinle gurur duyuyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.