Coplu kentsel dönüşümün mağdurları konuştu: Sağırlar, dilsizler, körler…

İstanbul’da Beykoz’a bağlı Tokatköy Mahallesi’nde türel süreç devam etmesine karşın Beykoz Belediyesi yıkım ısrarını sürdürüyor. Polisin plastik mermi ve biber gazı sıktığı, zıt kelepçeyle gözaltına aldığı mahalleli sesini duyuramamaktan şikayetçi. Erdoğan’a seslenen mahalleli “İlla burada bir komşumuzun ölmesi mi gerekiyor bu zulmü durdurmak için? Tokatköy’de zulüm var, sesimizi duy. Görmüyorlar, duymuyorlar, sağırlar, dilsizler, körler…” kelamlarıyla isyan etti.

Batuhan SERİM

Ali Selim YAMANLI

İstanbul’da Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde belediye, vatandaşları zorla konutundan çıkartıp yıkıma başlamıştı.

Mahalleli ise çatılara çıkarak yıkıma reaksiyon gösterirken polis, biber gazı ve plastik mermiyle konutunu yıktırmamak için direnenlere müdahale etmişti.

Tokatköy’deki yıkım aralıklarla devam ediyor. Kimi vatandaşlar tekrar meskenlerini terk etmezken neredeyse mahallenin her sokağına polis yerleştirildi.

Yıkımın yaşandığı mahalleye giderek vatandaşa mikrofon uzattık. Seslerinin duyulmamasına ve yaşadıklarına isyan eden mahalleli şunları söyledi:

Hayati Aslan

“SESİMİZİ DUY CUMHURBAŞKANIM”

Kaşının üzerine Çevik Kuvvet’in sıktığı plastik mermi isabet eden mahalleli Hayati Aslan:

“Çevik Kuvvetler, bir komşumuzun eşyalı meskenini yıkmaya geldiler, biz direndik. Bize plastik mermiler, gaz bombaları, ne gelirse bize sıktılar. Başımdan yaralandım. Arkadaşımızın konutta hasta olan çocukları vardı, camı kırıp içeri gaz bombaları sıktılar. Çocuklar hastanelik oldu. Yaşlı bir komşumuz vardı, onun da kolu kırıldı.

Ev sahibi arkadaşımız kendini çatıdan atıyordu, güç ikna ettik. İlla burada bir komşumuzun ölmesi mi gerekiyor bu zulmü durdurmak için? Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum; sesimizi duymuyor musun? Tokatköy’de zulüm var, sesimizi duy. Sana sesleniyorum Cumhurbaşkanım, duy…”

Osman Vural

“TERS KELEPÇEYLE KARAKOLA GÖTÜRDÜLER”

Ters kelepçeyle gözaltına alınan ve 24 saat sonra hür bırakılan mahalleli Osman Vural:

“62 yaşındayım. Kanser tedavisi görmüş, kemaoterapi almış, kalp rahatsızlığı olan ve 3 tane stendi bulunan bir vatandaşım. Pazar günü, eşyalı ve içinde hayat olan bir meskeni yıkacaklarına dair bir haber geldi. Komşu olarak dayanak olmak için oraya gittik.

Çok sayıda Çevik Kuvvet’le geldiler. TOMA’larla, biber gazlarıyla, gaz bombalarıyla… Biz de meskenin çatısına çıktık. Plastik mermilerle, biber gazlarıyla müdahale ettiler. Biz davamızda haklıyız, konutumuzu, mahremimizi koruyoruz. Bizi zıt kelepçe yaparak karakola götürdüler. 24 saat gözaltına kaldık.

“BEN TERÖRİST DEĞİLİM, TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIM”

Terörist muamelesi gördüm. Ben terörist değilim, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. 45 yıl bu devlete vergi ödedim ve hala çalışıyorum, hala bu devlete katkım var. Burada bir dram, bir zulüm yaşanıyor.

Uykudasınız, kabus görüyorsunuz, yanınızdaki eşinize bağırıyorsunuz lakin eşiniz duymuyor. Biz bu vaziyetteyiz şu anda. Şu anda bizi hiç kimse duymuyor. Yanımızda kimse yok. Çoluk çocuk perişan, biz perişanız. Uyku yok. Diken üzerinde bekliyoruz. Görmüyorlar, duymuyorlar, sağırlar, dilsizler, körler…”

Elif Çelik

“BİRİLERİNİN ‘DUR’ DEMESİ LAZIM”

Elif Çelik:

“Burada zulüm yaşanıyor. Burada yaşadığımız şeyler hiç beğenilen değil. Yapılan büyük haksızlıklar var. Usulsüzce meskenler yıkılıyor. Kentsel dönüşüme imza vermemişler, ‘Biz konutumuzda kalmak istiyoruz, ömür alanlarımızı bırakmak istemiyoruz’ diyorlar. Ancak imza vermemelerine karşın bu insanları karga tulumba atıyorlar. Çevik Kuvvet zoruyla insanları tutup konutlarından ediyorlar, meskenlerini başlarından yıkıyorlar. Bu, bu halde olmamalı. Birilerinin ‘dur’ demesi lazım.

“MAHALLE ŞU ANDA KAN AĞLIYOR”

(Yıkılmış meskenlerin ortasında kalan ve yıkılmayı bekleyen konutu eliyle göstererek) Şurada bir teyze vardı, pazartesi günü onu sakinleştirdim. ‘Teyzem korkma, biz buradayız’ dedim. Ancak yalnızca bizim olmamız yetmez. Yetkililerin burada olup teyzeyle ilgilenmesi lazım. Belediye Liderlerini, yetkilileri, herkesi sağduyulu bir halde davet ediyoruz. Gelsinler, buradaki insanların mağduriyeti neyse gidersinler. Tokatköy Mahallesi şu anda kan ağlıyor.”

Musa bey

“BURASI TERÖR YUVASI DEĞİL!”

Musa beyefendi:

“Kadir Topbaş vaktinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu bölgeyi Beykoz Belediyesi’ne devrediyor. Olay orada başlıyor. O vakit 44 dönümdü, diyor ki, ‘Oradaki vatandaşlara düşük bir bedelle burayı ver.’ Yücel Çelikbilek (AKP’li eski Beykoz Belediye Başkanı) burayı vermiyor hükümetin başının baskısıyla. Olaylar bu türlü başlıyor.

Bugüne gelecek olursak; burada dönüşüm yapılmak isteniyor. Dönüşüm bu türlü yapılmaz. Dönüşüm, komşuları birbirine düşürmekle olmaz. Burada bilinmeyen bir çalışma var. Bilinmeyen olan da şu: Kardeşim dönüşüm nasıl olacak? Meskenimiz nerede olacak? Nasıl oturacağız? Bizim paramız yok ki ödemeye…

Böyle bir projeye biz ‘hayır’ diyoruz. Kardeşimizi kaşının üstünden yaraladılar. Burası terör yuvası değil ki kardeşim! Baştakilere sesleniyorum: Derhal bu uygulamaya el atsınlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.