Çiçek teslim tutanağını imzaladı, e-Devlet’e girince hayatının şokunu yaşadı

4 çocuk annesi Şükran Candan’ın (55), merkez Çukurova ilçesine bağlı Yüzüncüyıl Mahallesi’ndeki yerine 2 bloklu bir site inşa edildi. Candan’a da bu siteden 5 daire verildi. Dairelerin 1’ini satan Candan, 3 daireyi ise evli çocuklarına verdi. 1 daireyi ise Halil B. (45) ismindeki bir bireye geçen Aralık ayında kiraya verdi.

KİRACININ KENDİSİNİ DOLANDIRDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Halil B. ise sevgilisi Nuray F. ile meskene taşındı. Lakin çift ortasında bir mühlet sonra şiddetli geçimsizlik başladı ve Nuray F., argümana nazaran meskeni terk etti. Lakin Halil B. tıpkı sitede oturan mesken sahibi Şükran Candan ile daima görüşerek sevgilisiyle yaşadığı problemleri anlatıp Candan’ın itimadını kazandı. Halil B., geçen Ocak ayında ise Nuray F. ile ayrıldığını söyleyerek meskenden ayrıldı.

MART AYINDA GELEN ÇİÇEK HAYATINI KARARTTI

Şükran Candan’ın geçen 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde ise bir kurye tarafından meskenine çiçek geldi. Candan ise çiçeği çocuklarının gönderdiğini düşünerek teslim alıp kuryenin verdiği boş kağıda ise imza attı. Lakin akşam çocukları geldiğinde, ‘Anne biz sana çiçek göndermedik’ deyince Şükran Candan, imza attığını söyleyip telaşa kapıldı.
3 gün sonra çiçekçiye ulaşan Candan ailesi, çiçekçiden annelerinin imza attığı öne sürülen kağıdı geri aldı. Meskene gelen çocuklar kağıdı annelerine gösterdiklerinde ise Şükran Candan, evlatları kızmasın diye kendi imzasının olmayan kağıt için ‘Evet bu kağıt benim’ dedi.

KONUTA GELİNCE GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Halil B.’nin sevgilisi Nuray F. ise geçen Nisan ayında Şükran Candan’ın meskenine kahve içmeye geldi. İkili kahve içerken Nuray F., Halil B. ile geri barıştığını, Halil B.’nin insanları dolandırdığını söyleyip ‘Şükran abla Halil sana da senet yapmış? Hiç imza verdin mi?’ diye sordu. Lakin Şükran Candan ise Halil B. ile hiç imza işi olmadığını söyledi. Fakat bir mühlet sonra Candan, kendisine isimsiz birinden çiçek geldiğini ve boş bir kağıda imza attığını, çiçekçiden de çocuklarının gerçek kağıdı almadıklarını hatırladı.

GERÇEK E-DEVLETTE ÇIKTI

Çabucak Halil B.’yi arayan aile, Halil B.’den de ‘Ben annenize 95 bin dolar verdim’ karşılığını alınca durumu polise bildirip avukatları aracılığıyla da haczi durdurup karşı dava açtı. Bu sırada Halil B.’yi de araştıran aile, Halil B. ve Nuray F.’nin birçok insanı tıpkı usulle dolandırdığını öğrendi. Ayrıyeten aile Nuray F.’nin ablası, yeğeni ve birçok kişiyi eğitim merkezi açma vaadiyle dolandırdığını da öğrendi.

YARDIM İSTEDİ

Başından geçen olayları anlatan Şükran Candan, yetkililerden yardım isteyip hatalıların hak ettiği cezayı alması gerektiğini söyledi. Candan, “Evimi eşyalı bir formda kiraya verdim. Halil B., yanında getirdiği Nuray F. ile evleneceğini söyledi lakin biz Nuray hanımı 3 gün sonra dayak yerken gördük. Sonra ise Halil, her gün bana Nuray ile yaşadığı meseleleri anlattı. Ben de daima ablalık yapıp yardımcı oldum” diye konuştu.

“SÖYLENİLENLERİ DİKKATE ALMADIM”

Nuray F.’nin birinci söylediklerini dikkate almadığını anlatan Candan, “Eve de bir çiçek geldi. Gelen kurye ‘Buraya imza at’ dedi. Ben de oğlum göndermiştir diye düşünüp imza attım. Sonra vakit geçti Nuray ile yanında Gökçe isimli bir bayan yanıma geldi. Nuray bana ‘Halil sana bu türlü bir senet yapmış. Dikkat et’ dedi. Ben de kimseye imza atmadığımı söyleyip söylenilenleri dikkate almadım. Fakat daha sonra kızımı aradım ve e-devlete baktık. Orada gerçeği gördük. Halil B.’nin bana senet yaptığını, bütün mal varlığıma da haciz koydurduğunu gördüm. Halil ve Nuray’ı aradım. Birinci başta bilmiyor üzere konuştular sonra ‘Haciz koymuşsun’ deyince telefonu kapattılar” tabirlerini kullandı.

“İMZAMI KOPYALAMIŞLAR”

Bütün mal varlığında icra olduğunu söyleyen Şükran Candan, “Ben artık çok mağdurum. 5 dairemde, otomobilimde ve motosikletimde icra var. Toplam 1 buçuk milyon lira. Bu mal varlığımda 1 buçuk milyon lira yapıyor esasen. Ben hiçbir senede imza atmadım. Ben yalnızca çiçek teslim aldım ve imza attım. Ben Halil’e imza atmadım ki. İmzamı kopyalamışlar onun üzerine dolar senedi hazırlamış. Ben ne dolar gördüm ne de öteki bir para aldım” tabirlerini kullandı.

“EVLERDE ÇOCUKLARIM OTURUYOR”

İcrayı durdurmak için 150 bin lira para yatırdığını, o parayı da akrabalarından borç aldığını öne süren Candan, “1 günün içerisinde o parayı bulduk, teslim ettik ve icrayı durdurduk. Benim oğlum Halil’i arayınca telefonda ‘Ben annene 95 bin dolar teslim ettim’ diyor. Benim Halil’den alacağım var, vereceğim yok. Bir an evvel bunlar çözülsün. Benim üzere birçok insan mağdur. Birçok kişi geldi ve anlattı. Şu an dava sürüyor. Tek mal varlığım bu konutlar. Meskenlerde de çocuklarım oturuyor. Yardım bekliyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.