Boşnak başkan: Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Balkanlar’da yapan rolü var

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic, resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’nin başşehri Londra’ya gitti.

Londra’da Srebrenista’daki soykırımın 27’nci yıl dönümü kapsamında düzenlenen “Srebrenitsa’yı Hatırlamak” bahisli aktifliğe katıldığını belirten Dzaferovic, “İngiltere, soykırımın yıl dönümünde hem devlet seviyesinde anma programı düzenleyen hem okullarda öğreten ülkelerden. Kıymetli olan Srebrenitsa’da soykırım yaşandığını bütün dünyaya anlatmak.” dedi.

“TÜRKİYE HER VAKİT BOSNA HERSEK’İN DOSTU”

Dzaferovic, Türkiye’nin Bosna Hersek’in her vakit dostu olduğunu vurgulayarak, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Balkanlar’da yapan ve istikrar sağlayıcı bir rolü var. Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelik süreçlerini destekliyor. Bu takviye bizim için son derece kıymetli.” diye konuştu.

İngiltere’nin de Bosna Hersek’in dostu olduğunu lisana getiren Dzaferovic, “İngiltere Bosna Hersek kurumlarının ardında durdu her vakit. Bosna Hersek’in AB ve NATO üyelik yolunda verdiği takviye için de minnettarız.” tabirlerini kullandı.

Dzaferovic, Londra’da birçok görüşme gerçekleştirdiğini anlatarak, “İngiltere dünyada değerli güçlerden biri. Bosna Hersek’te yaşanan savaşı (1992-1995) sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın da şahitlerinden biri. İngiltere de ABD gibi Bosna Hersek’te huzursuzluk çıkaranlara yaptırım kararı aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.