Bilgileri tartışılan kurum, salgından vefatları bu yıl da paylaşmadı

Veri paylaşımı yıllar içinde azalan ve son olarak enflasyon açıklamalarında husus sepetini paylaşmayacağını duyuran Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün açıklaması gereken vefat istatistiklerini de “idari kayıtlarındaki çalışmaların devam etmesi” nedeniyle paylaşmadı.

Koronavirüs salgınıyla geçen iki yılda ölümlere dair bilgi açıklamayan TÜİK, eylülde açıklanması beklenen 2019-2021 hayat tablolarının da ileri bir tarihte yayımlanacağı duyurdu. 

Son devirde enflasyondan işsizliğe kadar açıkladığı bilgiler tartışmalı hale gelen TÜİK, koronavirüs salgınıyla ilgili bilgileri de iki yıldır paylaşmadı. Geçen yıl haziran ayında salgının birinci yılı olan 2020’ye ilişkin dataları paylaşmayan TÜİK, dün de yayımlaması gereken 2021’e ilişkin mevt istatistiklerini açıklamadı. Kurumdan hususa ait, “İstatistiklerin elde edildiği kurumların idari kayıtlarındaki çalışmaların devam etmesi nedeniyle ertelenmiştir” savunması yapıldı. Ayrıyeten, tahlil süreçlerinde mevt istatistiklerinin kullanıldığı ve eylülde yayımlanması gereken 2019-2021 hayat tablolarının da ileri bir tarihte yayımlanacağı belirtildi. Daha evvel göç istatistiklerini de yayımlamayan kurum, bundan sonraki süreçte enflasyon açıklamalarında kullandıkları husus sepetinde yer alan eserleri de duyurmayacağını ilan etti. Kurum, hususa ait kendisine yöneltilen tenkitlere karşı, sepet yayımlanınca “yanlış değerlendirildiği” savunmasını yaptı. 

‘OYNAMALARIN KANITI’

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha evvel önergeler üzerinden TÜİK’le bilgi paylaşmadıkları savını yalanlamıştı. Artık TÜİK ‘kayıtlardaki çalışmaların devam ettiğini’ söylüyor. TÜİK hemen ‘kurumların idari kayıtlarındaki çalışmaların’ ne olduğunu açıklamalıdır. Biz TÜİK’e mi inanacağız yoksa İçişileri’ne mi?” diye konuştu. Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı vefat sayılarının da bu halde tartışmalı hale geldiğini söyleyen İlgezdi, “İstatistiklerin yayınlanmaması datalarda yapılan oynamaların kanıtı” sözlerini kullandı.

‘KARARTMA KURUMU’

Kurumun maksadı dışına çıktığına dikkat çeken CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, “Memur, emekli, personel TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon oranlarına nazaran artırım alıyor. TÜİK’in kararttığı her data milyonlarca kişinin daha fazla fakirleşmesine neden oluyor” dedi. TÜİK’in açıkladığı işsizlik bilgilerinin İŞKUR bilgileriyle de uyuşmadığını belirten Ağbaba, “Yine son iki yıldır göç istatistikleri de açıklanmıyor. TÜİK ne yazık ki bir istatistik kurumu olmaktan uzaklaşarak bir manipülasyon ve bilgi karartma kurumuna dönüşüyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.