Biden’dan Batıyı telaşlandıran itiraf: Bir yol bulamamaktan telaşlıyız

Washington’da bir bağış toplantısında seçmenlerine hitap eden Biden, Putin’in Ukrayna’yı işgalinin NATO’yu ve Avrupa Birliği’ni parçalayabileceğinden telaş ettiğini lisana getirdi.

Konuşmasında Putin’in attığı her adımı planladığına değinen Biden, Rus önderi Ukrayna’dan çıkartmanın bir yolu olmadığından telaş ettiğini ve bu mevzuda ne yapacağını bulmaya çalıştığını söz etti.

“Mücadelenin maliyeti ucuz değil fakat boyun eğmek daha maliyetli”

ABD Lideri Biden ayrıyeten, Ukrayna’ya Rus ataklarına karşılık vermesi için gereken askeri teçhizatın sağlanmasını kolaylaştırmayı hedefleyen 2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Maddesi’ni imzaladı.

Biden Ukrayna’ya 150 milyon dolar bedelinde son askeri yardım paketini de duyurmasının akabinde Rusya’nın geçtiğimiz şubat ayında ataklarını başlatmasından bu yana ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım 3,8 milyar dolara ulaştı.

Biden yeni yasa hakkında yaptığı açıklamada, “Mücadelenin maliyeti ucuz değil, lakin saldırganlığa boyun eğmek daha da maliyetli” sözlerini kullandı.

“Batı Rusya’yı işgale hazırlanıyordu”

Öte yandan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Kızıl Meydan’da düzenlenen Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazileri hezimete uğratmasının kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü törenindeki konuşmasında Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki Rus askerleri ve gönüllülerin “anavatan ve geleceği için savaştığını” söyledi.

Putin, “Ukrayna operasyonunu Batı’nın Rusya’yı işgale hazırlanması nedeniyle gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını” öne sürdü.

Savaş öncesi Avrupa’yla uzlaşma gayretlerinin hiçbir yarar vermediğini belirten Putin, “Batı ülkeleri bizi dinlemek istemediler” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.