Bakan Muş: 21,3 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek ağustos ayı ihracatı gerçekleşti

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Ağustos ayı ihracatındaki rekoru açıkladı. Bakan Muş, Gaziantep’te Ağustos ayında ihracatın yüzde 13 yükselerek 21.3 milyar dolara ulaştığını ve bu sayı bu vakte kadar gerçekleştirilen en yüksek sayı olduğunu söyledi.

Bakan Muş’un açıklamaları şöyle:

Küresel büyümenin önümüzdeki devirde önemli formda yavaşlaması beklenmektedir. PMI bilgileri AB için en düşük düzeylere gelmiştir.

Avrupa genelinde güç darboğazı yaşanırken resesyon ihtimali de güçlenmektedir. Önümüzdeki periyotta Rusya’dan Avrupa’ya gaz akışı güç fiyatları üzerinden AB’nin büyümesini önemli formda etkileyecektir.

“TAHIL KORİDORU MUAHEDESİYLE BESİNLER İNANÇLI HALDE AKTARILDI”

Küresel besin krizinin tahliline yönelik kritik adım olan Tahıl Koridoru Mutabakatı’yla 1 milyon ton besin piyasalara inançlı halde aktarılmıştır.

Küresel iktisatta yaşanan tüm aksiliklere karşın Türkiye iktisadı büyüme devam etmektedir. Mal ve hizmet ihracatındaki artışın ihracatın büyümeye katkısı 3,9 oranında gerçekleşmiştir.

Böylelikle ülkemiz ekonomik büyümesini kesintisiz 8 çeyrek boyunca devam ettirmiş ve böylelikle dünyadan müspet biçimde ayrılmıştır.

İHRACATTA REKOR GELDİ

İhracatta 2021 yılında yakalanan muvaffakiyet 2022 yılının birinci 8 ayında da devam etmiştir. İhracatımız Ağustos ayında yüzde 13 yükselerek 21.3 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu, en yüksek Ağustos ayı ihracat sayısıdır, Türkiye ihracat rekorlarına devam ederek, 2022’nin 8. ayında da en yüksek aylık ihracat kıymetini yakalamıştır.

2022 yılında da ihracatın ekonomik büyümenin ana ögesi olacağına inanıyor ve 250 milyar dolarlık maksadımızı koruduğumuzu da belirtmek isterim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.