Avrupa’da bu kış çetin geçecek: Doğalgaz Ocak ayında büsbütün tükenecek

Pandemi sürecinde yaşanan güç krizi Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tepeye çıktı. Rusya’nın Avrupa’ya sağladığı doğalgaz tedariki günlük 400 milyon metreküpten 40 milyon metreküpe kadar düştü. Güç Uzmanı Mehmet Doğan soğuk kış kurallarında önemli tasarruflar yapılmazsa Ocak ayında Avrupa’nın depolarında doğalgaz kalmayacağını söyledi.

“Mart sonuna kadar yönetimli kullanmaları gerekiyor”

Avrupa’da bu kış yaşanacak doğalgaz sıkıntısına değinen Mehmet Doğan, ’’Avrupa’nın Rus gazının yerine ikame edebilecek gaz kaynağı mevcut değil. Avrupa ve Uzakdoğu’nun sıvılaştırılmış doğalgaz arayışı gaz fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Avrupa’da doğalgaz fiyatları 2 yıllık süreçte 15 kat arttı. Rusya’dan Avrupa’ya giden gaz günlük gaz akışı 400 milyon metreküp kadardı. Şuan bu ölçü 40 milyon metreküpe kadar düştü. Avrupa LNG desteği ile birlikte Rus gazını kullanıyordu. Avrupa kışın LNG’nin yanında Rus gazına da gereksinim duyacak. Avrupa’nın günlük tüketimi göz önüne alındığında soğuk bir kış yaşanması durumunda Ocak ayında depoladığı gazlar biter. Önemli bir tasarruf ile depoladıkları gazı Mart sonuna kadar yetiştirmeleri gerekiyor’’ diye konuştu.

“Türkiye doğalgaz krizi yaşamıyor”

Türkiye’nin şu ana kadar doğalgaz krizini çok önemli manada yaşamadığını lakin tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Doğan, ‘’Kışa geldiğimizde konutlarda kullanılan doğalgazın tüketime eklenmesiyle ilave olacak doğalgazı tedarik etmede zahmet çekebiliriz. Konutların devreye girmesiyle alım fiyatlarımızda önemli maliyet artışı olacak. Sanayi ve elektrik santrallerine satılacak doğalgazın fiyatı artmaya devam edecektir’’ dedi.
‘’Yenilenebilir güce yatırım yapmak gerekiyor’’
Önümüzdeki 3 yıl güç fiyatlarının yüksek seyredeceğini söyleyen Doğan, bu sebeple Türkiye’de yenilenebilir güç kaynaklarına yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Doğan, ‘’Yenilenebilir güce, güneşe yatırım yapmak gerekiyor. Bu yatırımların geri dönüş mühletleri azaldı. 3 yıl sonra fiyatların azalacağını varsayarsak bu yatırımların süratli halde yapılması gerekiyor’’ tabirlerini kullandı.

“Türkiye’de konutlardaki doğalgaz fiyatları sübvanse ediliyor”

Doğan, ’’Konutların tasarruf yapması gerekecek. Elektrik verimliliği aygıtlara yönelmemiz lazım. Konutlarımızdaki doğalgazı daha soğuk derecelere ayarlamamız lazım. Konutlara gerçek fiyatlar uygulanmıyor. Konutlarda doğalgaz fiyatları sübvanse ediliyor. Ferdî olarak tasarruflar yapmamız gerekiyor. Endüstriciler ise doğalgazı çok daha değerliye alabiliyor. Yüksek maliyetli eserler üretildiğinde satılamaması düşünülürse yazın üretip kışın üretimi durdurmak seçenek olabilir’’

“Doğalgaz fiyatlarının artışından tüm dallar etkileniyor”

Sanayicinin doğalgazı daha kıymetli kullanmasının sonuçları olacağına dikkat çeken Doğan, ’’Sanayici için doğalgaz fiyatları artınca üretilen eserin daha yüksek maliyetle satılıp satılmayacağı kelam konusu olacak. Endüstrici bu kurallarda üreteceği eseri satamaz ise kışın üretimi durdurup yazın üretim yapabilir. Zira önümüzdeki 3 sene içinde fiyatlar yüksek seyredecektir. Doğalgaz fiyatlarının artışından tüm dallar etkileniyor. Elektrik fiyatlarının ana belirleyicisi doğalgaz olduğu için bu durum elektrik fiyatlarının da artışına neden oluyor’’ formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.