Android 14 ile kullanıcıların çok istediği özellik nihayet geliyor!

Google, uzun bir süredir merakla beklenen Android 14 için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde yeni işletim sisteminin ikinci beta güncellemesini yayımladı. Bugün ise bu sürümle birlikte ekran kaydı için gelecek yeni özellik keşfedildi.

Android 14 ile tek bir uygulama için ekran kaydı alabilmek mümkün olacak!

Android 14 Beta; şu anda OnePlus 11, Nothing phone (1), Vivo X90 serisi ve Xiaomi 13 gibi bazı amiral gemisi telefonlar için kullanılabilir durumda. Model sayısının çok olması, yeni özelliklerin keşfedilmesini de hızlandırıyor.

Android ile ilgili içerikler üreten teknoloji editörü Mishaal Rahman, bugün Android 14’de ekran kaydı için gelecek yeni bir özelliği paylaştı. Rahman’ın söylediklerine göre artık sadece bir uygulamanın ekran kaydını alabilmek mümkün olacak.

Sadece bir uygulamanın ekran kaydını aldığınız sırada ana menüye döner veya başka bir uygulama geçiş yaparsanız, ekran, kayıtta karartılmış şekilde görünecek. Böylelikle seçtiğiniz uygulamanın dışında yaptıklarınız gizli kalacak.

Bununla beraber ekran kaydı aldığınız sırada ses kaydını kapatabilecek, aynı zamanda dokunma işaretlerini de devre dışı bırakabileceksiniz. Öte yandan Android 14 ile birlikte artık gelen bildirimi ekran kaydında gizleyebileceksiniz. Siz görebileceksiniz ancak videoyu izleyen kişiler göremeyecek. Bu da gizlilik açısından oldukça önemli bir özellik.

Aslına bakacak olursak ekran kaydı için gelen yeni özellik, Samsung’un arayüz yazılımı One UI’da zaten mevcut. Fakat Android 14, bu özelliği marka fark etmeksiniz tüm telefon modellerine getirecek. Google, kullanıcı gizliliğini artırmayı hedefliyor.

Android 14 ile gelecek başlıca özellikler şu şekilde;

  • Galerinize erişmek isteyen uygulamalara, kısmi erişim verebileceksiniz.
  • Özel şekiller ve desenler ile kendi duvar kağıdınızı oluşturabileceğiniz Emoji Lab uygulaması.
  • Duvar kağıdı ile uyumlu yeni temalar.
  • Duvar kağıdını kullanmadan önce ön izleyebileceksiniz.
  • Haftanın ilk gününü, hangi takvimi kullanacağınızı ve sıcaklık birimlerini belirleyebileceksiniz.
  • Telefonun LED ışığının rengini değiştirebilme.
  • Belge ve görsel paylaşımları için yeni seçenekler.
  • Ayarlar uygulaması için arayüz iyileştirmeleri.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Android 14 ile gelecek yeni özellikleri nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir