Alzheimer hastalığının bayanlarda neden daha çok görüldüğü aşikâr oldu

Bilim insanları, bayanların neden Alzheimer hastalığına erkeklerden daha yatkın olduğunu açıklayabilecek bir gen belirlediler. Birebir genin erkeklerde bu tip bir tesire sahip olmaması ise dikkat çekti.

Demans, erkeklere nazaran bayanlarda iki kat daha fazla görülüyor. Bilim insanları da bu farka odaklanarak yeni çalışmalar yaptılar. Boston Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 10 binden fazla bayanın genetik yapısını tahlil etti.

Genel popülasyonun yaklaşık yüzde 6’sı tarafından taşınan ve bayanları genetik olarak bunamaya yatkın hale getiren, lakin onu taşıyan erkeklerde tıpkı tesire sahip olmayan MGMT isimli bir gen tanımladılar.

Araştırmaya nazaran; geni taşıyan bayanların Alzheimer hastalığına yakalanma mümkünlüğü yüzde 44 daha fazla. Araştırmanın baş muharriri Dr Lindsay Farrer şunları söyledi: “Bu, bayanlarda Alzheimer riskinin genetik risk faktörüne de bağlı olabileceğini gösteren tahminen de en net bulgu.”

Birleşik Krallık’ta bunama hastası 900 bin kişi var ve bu sayının 2040’a kadar 1,6 milyona çıkması bekleniyor.

Demans, Birleşik Krallık’ta her on erkekten birine kıyasla sekiz bayandan birinin hayatına mal oluyor.

Bununla birlikte uzmanlar, bunamanın yaklaşık yüzde 40’ının önlenebilir olduğuna ve obezite ve idman eksikliği üzere hayat üslubu faktörlerinden kaynaklandığına inanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.